“Yatırıma değil yatırım yerine karşı çıktık”

 

Zonguldak Belediye Meclisi Pandemi sürecinde Pazartesi Günü Olağanüstü Gündemle toplandı. Asma ve Çınartepe mahallelerinde inşaası düşünülen ‘Küçük Sanayi Sitesi’ için Nazım İmar Planı Değişikliği için  Vali Yardımcısı Turgut Subaşı’nın da katıldığı, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan başkanlığındaki toplantıda, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi, AKP ve CHP’li meclis üyeleri arasında tartışma yarattı.CHP’li Meclis üyeleri yatırıma değil,yerine karşı çıkarken, AKP’li Meclis üyeleri ise CHP’nin kente yatırıma karşı çıktı olarak değerlendirdi.

CHP Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova, yapılan belediye meclis toplantısını değerlendirdi.

CHP Zonguldak Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Atınç Kayınova teklifle ilgili söz alarak, “Henüz salgın bitmemiş, olağanüstü toplanıp şehrin ortasına sanayi kurmaktan bahsediyorsunuz. Üzülmez Kültür Vadisi’ni kurmak istiyoruz, bir yaşam merkezi kurmak istiyoruz. Yanına sanayi kurulmak isteniyor. Ne acelesi vardı da olağanüstü toplandık?” sözleriyle teklife tepki gösterdi.

Kayınova, “Valilik makamından gelen ve olağan üstü gündemle bir karar çıkarmak isteyenler, bu kararın hukuki ve siyasi her türlü sorumluluğunu üstlenmelidir. Beceriksizliği nedeniyle sorumluluklarını yerine getiremeyen Selim Alan’ın CHP’li meclis üyelerine sarf ettiği kötü söz beyhudedir. CHP, halkın sağlığına, geleceğine zarar verecek her türlü kararın karşısındadır”  diye konuştu.

 

Kayınova, “Yatırıma değil yatırım yerine karşı çıktık. Fiyos’a yapılmasını önerdik. İnsanların sağlığını, çevresel etkileri düşündüğümüz için itiraz ettik. Şeffaflık ilkesini diline pelesenk eden Selim Alan’ın rant oluşturma çabasının karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Kayınova, meclis toplantısının Vali Yardımcısı gelmeden başlatılmayışını da gayri ahlaki bulduğunu ifade eden Selim Alan, “Seçilmişlerin olduğu bir toplantı bu güne kadar görülmemiş bir şekilde Vali Yardımcısı geç geldiği için gecikmeli başladı. Bu seçilmişlere yönelik psikolojik bir baskıdır. Halkı bilgilendirmeden, STK ve meslek örgütlerinin görüşü alınmadan yangından mal kaçırır gibi karar alınmasına CHP grubu olarak müsaade etmeyeceğiz. Kapalı kapılar arkasında karar alanların CHP grubu olarak sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Uzun: “Zonguldak İçin Çok İyi Bir Fırsattır”

AKP’li Zonguldak Belediye Meclis Üyesi ve iş insanı Murat Uzun ise, CHP’lilerin tepkisi üzerine söz alarak, “Bu Zonguldak için bir fırsattır. Yer olarak başka uygun yer yoktu. Bu projenin yapılması gerekiyor, bu proje ziyan edilmemeli. Kültür Vadisinin yanına yapılacak. Zonguldak’a çok kazanımları olacak. Bölgemize ve şehrimize önemli kazanımları olacak ve bunun iyi değerlendirilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Alan: “Projenin Yapılmasını İstiyorum”

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise konuşmasında, “Atınç Beyin söylediklerini şaşkınlıkla dinledim. CHP’lilerin o toplantıya katılıp da burada eleştiri yapmaları anlamsız geliyor. Çok da şaşırmadım zaten burada eleştiri yapmasına. Ben bir Zonguldaklı olarak bu projenin yapılmasını istiyorum. İnşallah biz bu yatırımı şehrimize getireceğiz” dedi.

Zonguldak Belediye ve Meclis Başkanı Dr. Ömer Selim Alan konuşmaların ardından teklifleri oylamaya sundu. CHP’liler ret oyu kullandığı teklifler oy çokluğuyla İmar Komisyonu’na havale edildi. İmar Komisyonu ise CHP’li üye Turgut Aydın’ın katılmaması üzerine çoğunluk sağlanamadığı için toplanamadığı bildirildi.

 

 

One comment

  1. […] Toplantı sontasında değerlendirme yapan CHP Zonguldak Belediye Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova , “Yatırıma değil yatırım yerine karşı çıktık. Fiyos’a yapılmasını önerdik. İnsanların sağlığını, çevresel etkileri düşündüğümüz için itiraz ettik. Şeffaflık ilkesini diline pelesenk eden Selim Alan’ın rant oluşturma çabasının karşısında durmaya devam edeceğiz” diye ifade etmişti. https://susmagazetesi.com/2020/06/03/yatirima-degil-yatirim-yerine-karsi-ciktik/ […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: