Kent Gündemi MAKZON’a kilitlendi

Sermayenin dolaşımı uluslarasılaşmış, dünyanın öbür ucundan kente lojistik yoluyla ne istersen getirebildiğin noktadayız.Bunun yanında kayıt dışı,devlet politikaları da dahil insanların sınırlar ötesi dolaşımı gerçekleştiği,bir tuşla bilgiye ulaşıldığı çağda.kent gündeminin güdük tartışmalarına tanık oluyoruz.

Kent bir yandan geçmişten biriktirdiği emek-değer-insan zenginliğini bırakın sadece kente harcamasını ülkenin, dünyanın dört bir yanına fayda sağlacak duruma gelmişken, yerleşik ilişkiler kenti her geçen gün geren siyasal ilişkilerin içinde kıvranıp duruyoruz.

Özellikle Covid-19 Salgının başlamasıyla birlikte dünya bilimde-teknolojide nelere gelindiğini,virüsün yapay mı? oparesyonel mi? ekonomik-mi? tartışmalarının çok uzağında iki ana konuya kilitlenmiş durumda

Birincisi MAKZON Projesi olarak anılan Makina İmalatçılarının oluşturacağı Sanayi Sitesi.

İkincisi ise yeniden gündeme gelen eski adıyla Kız Meslek Lisesi’nin yıkımı ve sonrasında sıranın Yayla İlköğretim Okuluna geleceği dolayısıyla, Atatürk Devlet Hastanesi ile başlayan ve otopark yetersizliği bahane edilerek yeni yeni rant alanlarının oluşturulacağı ve acaba adının hangi AVM olacağı,arkasından stadyumun kalkarak oralara nasıl konut sitelerinin yapılacağına kadar konuşulmadık konu kalmıyor.

Tüm bu kısır tartışmaların ana göbeğinde Siyaset-Ticaret-Mafya ilişkileri aklıma geliyor.

Yani 1990’lar Türkiye’si ve Susurluk Çetesi olarak adlandırılan ve Kamyonun Mercedes marka araca çarpması sonucu ortaya saçılan o kirli ilişkileri hatırlayın.

Kente yürüyen işler var. Sahil Projesi, ardından Lavuar Alanı, Mithatpaşa Tuneli, Kilimli Sahil Projesi.

Tüm bunlar yürürken birileri “Cambaza bak“der gibi, kenti geren,sosyal-kültürel dokuyu zedeleyen,kentin kodlarıyla oynayan bir proje içindeler.

Tartışma MAKZON ile başladı.Kızmeslek Lisesi ile alevlenerek gündem değiştirerek devam ediyor.

MAKZON Konusunda bir karartma olduğu belli.

Özellikle CHP’nin Meclis Grubuna yönelik kara propaganda anlamsız.CHP Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova, “Projeye değil yerine karşıyız“dedi net konuştu.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’da aynı mesajı net koydu.

Mimarlar Odası İl Temsilcisi Turhan Demirtaş, MAKZON’un düşünüldüğü bölgedeki Kültür-Turizm Projesi’nin de aynı noktalarda olması nedeniyle, “MAKZON, Zonguldak’ta başka yerlere de kurulabilir, ama endüstri mirası bu yapılar başka yerde yok“diyerek oda hem önerilerini hem de genel olarak düşüncelerini paylaştı.

Fakat kara propaganda öyle yayıldı ki; “CHP kente yatırımın önünü kesiyor“a kadar gitti.

İlginç tartışmalar tanık oluyoruz.birileri, “artık yapı-konut yapımına son verilsin çünkü kent taşımayaz duruma geldi“Oysa kentin yüzde 60-70 henüz plansız-imarsız yığılma belli bölgelerde.

Kimi haklı olarak “MAKZON’a gerek yok TTK Merkez Atölyeleri var“diyor.

Bu konuda meslek örgütlerine, emek ve demokrasi güçlerine büyük iş düşüyor.

“Kentin sakini değil, sahibi olalım.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: