Grizu-263 Dünyanın En İyi İlk Beş Takımı Arasında

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren Grizu-263 uzay takımı ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından desteklenen, dünyanın en prestijli model uydu yarışmalarından biri olan  CanSatCompetition 2020  yarışmasında resmi olarak dünyadaki ilk 5 takım açıklandı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263  Uzay Takımı, CanSatCompetition model uydu yarışmasında  dördüncü sırada yer alarak Türkiye’den ilk beşe giren tek uzay takımı oldu.Takımın Danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, Covid-19 küresel pandemisi sebebiyle, bu yıl değerlendirmenin tamamen tasarım dosyaları üzerinden yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Ekmekçi, “  Salgın ve alınan küresel önlemler nedeniyle sahada olamadık, sahada olabilseydik, yarışmadan dünya birincisi olarak dönebilirdik” diye konuştu.

“Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri İle Yarışıyor”

Takım Kaptanı  Çağla Aytaç Dursun’da yaptığı açıklamada: “Yaklaşık 4 yıldır çalışıyoruz. Bu süreçleri iki kez dünya ikinciliği elde ettik.  NASA’nın ana sponsor olduğu CanSatCompetition yarışmasında bizim en büyük hedefimiz sürdürülebilir bir başarıyı sağlamaktı. Grizu-263 uzay takımı olarak üçüncü kez ilk 5’te oluşumuz bizi sürdürülebilir bir hale getirdiğimizi gösteriyor. Burada bize en çok mutlu eden şey budur, yeni arkadaşlarımızla her sene aramıza katılan yeni arkadaşlarımızla bu başarıyı tekrarlayabiliyoruz. Grizu-263’ün felsefesi artık oturdu diyebiliriz. Bu sayede artık takıma kim gelirse gelsin o felsefeyi kapıp tekrar dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yarışma potansiyeli var. Bu sayede de Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinin dünyanın en prestijli üniversiteleri arasına sokmayı çalışıyoruz. Yarışmanın ilk beşine de tek Türk takımı olarak tamamladık bu süreçte  en başından beri bizi destekleyen ve şu an bulunduğumuz konuma gelmemizde büyük emeği olan  Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya, üniversitemize ve ana destekçimiz Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası T.A.Ş’ye (ERDEMİR) çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Grizu-263 Uzay Takımımızın Her Zaman Destekçisi Olacağız.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa  Çufalı da uzay alanındaki çalışmaları ile üniversitemizin ve ülkemizin  temsilcisi olan Grizu-263 Uzay Takımının,  dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girerek üst üste ilk beşe giren tek Türk takımı olmaları sebebiyle kendilerini tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Rektör, “ Grizu- 263 Uzay Takımımız, pandemi sürecine rağmen çalışmalara ara vermeden devam etmiş ve bu güzel neticeyi almıştır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak,  bu yıl büyük ve güzel başarıyla da üniversitemizi, şehrimizi ve  ülkemizi gururlandırmaya devam eden Grizu-263 Uzay takımının, bundan sonraki çalışmalarında da  her zaman destekçisi olacağız.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: