Halkın meclisinden gizli proje olur mu?

Bundan iki dönem önce yani 2009-2014 döneminde Zonguldak Belediyesi,Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Kozlu’dan başlayan ve Muslu’ya kadar olan kıyı şeridi Dolgu İmar Planları yapılmış ve Kıyı kenar çizgisi yeniden belirlenmişti.

Daha sonra Vali Ali Kabanla başlayan, Ahmet Çınar’la devam eden Liman ve çevresi ile ilgili düşünülen birçok fikir ve projeler sahilde bulunan Karakum başta olmak üzere iskele ve liman caddesinde bulunan Balıkçı barınakları(Çekekler) yıkılarak bugünkü konuştuğumuz ve yavaş yavaş detayları resmiyet kazanan Liman ve Çevresi Projesi tartışma yaratmaya devam ediyor.

İlk akla gelen eğer burası da tıpkı Karakum’a yapılan Manolya Park gibi olacaksa var bunda bir hinlik dedirtir türünden.Neden böyle diyorum.Liman Caddesinde projeyi gerçekleş tirecek (İhaleyi alan Firma) çalışmaya başladı.

Şantiye alanı kapatıldı. Yıkım başladı. Tüm yapılar yıkılırken, şantiye binası olarak Resul Altuntaş’ın işletmeciliğini yaptığı Deniz Köşkü tercih edildi.

Peki o bölgede faaliyet gösteren esnafın durumu ne olacak? Vali Erdoğan Bektaş ve Belediye Başkanı Selim Alan’ın birlikte bir kaç kez toplantı yaparak esnafa haklarının korunacağı söylendiği ifade edilse de o hatta yapılacak ve projeye yeni eklenecek olan yeni yapıların alanları hangi esnaftan ya da neye göre yerleşecek?

Edindiğimiz bilgiye projeye ek olarak, Sahilde Valilik tarafında Çocuk parkının olduğu bölgeye AKP Milletvekili Hamdi Uçar’ın işletmeciliğini yaptığı Özsüt’ün yapılacağı.Diğer bir yapı geçmişte Zonguldak eski Belediye Başkanlarından İsmail Eşref’in “dayanıksız”diyerek yıktığı TTK (EKİ) İşçi Müdürlüğü binasının bulunduğu yere Millet Kıraathanesi’nin yapılacağı ve Liman arkası (Fenere çıkış tüneli) bölgesine de ayrı bir yapı.yapılacağı konuşulmaya başlandı.

Başlandı diyorum bunlar bize gelen bilgiler, kimsenin çok açık bildiği bir şey yok.

Peki şimdi insanın aklına şu geliyor. Kentin önemli bölgesinde yeni proje alanı yaratılıyor. Eski yapıların birçoğu yıkılıyor, tarihsel konumu olanların korunduğu ve diğerlerinin yıkıldığını görüyoruz.

Tüm bunlar neden gizli-kapalı kapılar ardında yapılır ve halktan ve halkı temsilen seçilmiş meclis üyelerinden gizli yapılır.

Bu konuların muhatabı tabi ki başta Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan.Şehriemin olarak kentte yapılmak istenen,ister parti kültürüne uygun ,isterse genel kentleşme adına olsun tüm yapılan bu çalışmaları halktan gizli,meclisinden gizli yapması akla başka başka şeyleri getirilmesine hizmet etmekten öteye gitmez.

Örneğin;Daha önceki haberlerde İşçi Müdürlüğü Binasının yeniden aynı formatıyla konulacağını söylenmesine kentten olumlu tepki gelmesine karşılık o binanın Millet Kahvesi olarak faaliyet göstereceğinin açıklanmaması, yine tabi ki her yeni proje kentte yeni yeni hizmet alanlarının da devreye girmesine hizmet etmeli örneğin Liman caddesinde halkın kahvaltı yapacağı,denize yakın bir mekan yoktu.Bu kent açısından bir eksiklik, örneğin bunu Özsüt firmasıyla yapılacağının da açıkça söylenmemesi de acaba “Milletvekiline Rant mı Sağlanıyor”u akla getiriyor.

İşte tüm bu kafa karıştıracak konuların olmamasının tek yolu, ne yaparsak yapalım. Açık-Şeffaf-Hesap verebilir bir noktada olmalı.

Olmazsa akla gelmeyende gelmeye başlar.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: