“Durdurulan Barolar değil vatandaşın temel hak ve özgürlükleridir”.

 

 

 

 

 

 

 

Savunma Yürüyor’ sloganıyla Ankara’ya yürüyen baroların önü kentin girişinde polis tarafından “kamu düzeni bozulduğu” gerekçe gösterilerek kesildi. Polis baro başkanlarına müdahalede bulunarak tekme attı, bazı baro başkanlarının da gözlükleri kırıldı.

Konuyla ilgili olarak,Zonguldak Baro Başkanlığından yapılan açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi

“Baro Başkanlarımızın Ankara’ya yaptıkları savunma için sembolik yürüyüş Ankara girişinde polis müdahalesi ile durdurulmuş ve Baro Başkanlarımız sabah 10:00 sularından bu yana polis barikatı içerisinde girişe ve çıkışa izin verilmeyecek şekilde tutulmaktadırlar. Hukuka aykırı yapılan bu müdahaleyi kabul etmiyoruz! Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 34. Maddesine göre; “Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” hükmüne rağmen haksız bir şekilde yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyor ve derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz. Tüm halkımız tarafından bilinmelidir ki; savunmanın yürüyüşü, kendimiz için değil hak ve hukukunu savunmayı üstlendiğimiz halkımız içindir. Durdurulan Barolar değil vatandaşın temel hak ve özgürlükleridir. Yapılan bu haksız müdahaleye karşı Baro Başkanlarımızın yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki eylem kararına hazır olduğumuzu saygılarımızla kamuoyuna bildiririz.”

One comment

  1. Husamettin Ayvaci · · Cevapla

    Adaletsiz, sagliksiz ve bilimsiz yasayamayiz…bunun icin Barolar Birliginin, TURMOB’un, ve TTB’nin her zaman yanindayiz. Yolları, yolumuz acik olsun.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: