“Anti Demokratik Uygulamalara Ve Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz”

Savunma Yürüyor’ sloganıyla Ankara’ya yürüyen baroların önü kentin girişinde polis tarafından “kamu düzeni bozulduğu” gerekçe gösterilerek kesilmesi ve  daha sonra Anıtkabir’e çıkmalarıyla son bulan yürüyüşün yankıları devam ediyor

Zonguldak Demokrasi Platformu ve Platformu oluşturan Meslek ve Kitle Örgütleri Baro ve Meslek örgütlerine yapılan uygulamaları protesto eden basın açıklaması yayınladı. Zonguldak Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve TMMOB Maden Mühendisleri Odası  Zonguldak Şube Yönetim Kurulu Başkanı  Çağlar Öztürk konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında “Baroların başlattığı savunma yürüyüşünün barikatlar kurularak engellenmesi ve engelleme yöntemleri utanç vericidir. Totaliter rejimlerde rastlanan bu faşizan ve  anti-demokratik uygulamaların bizim ülkemizde de gerçekleşmiş olması iktidarın demokrasi anlayışının sonucudur.”dedi

İşte o açıklama;

“Adalet, hukuk, hak ve özgürlükler konusunda taviz vermeyen barolar ve Türkiye Barolar Birliği; çevre ve doğanın, şehirlerin ve madenlerin talanına karşı duran ve bu konularla ilgili tüm yasa dışı uygulamalara karşı hukuki yollarla mücadelede ısrarcı olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bağlı Odaların yanı sıra bireylerin ve toplumun ruh ve beden sağlığının korunup geliştirilmesi yönündeki halkçı tutumları nedeniyle Türk Tabipler Birliği bağlı odalar ile diğer meslek örgütleri siyasal iktidarın hedefi haline gelmiştir.  Bu nedenlerle iktidar Kamu Kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin yapısını değiştirmek, normal şartlarda yürürlükteki yasal mevzuat gereği ele geçiremediği örgütlerin ve birliklerinin yönetimlerini; Anayasa’nın amir maddelerine rağmen, elindeki güce dayanarak bölüp parçalamak ve kendine ait odacıklar kurarak ele geçirmek ve bu sayede kamu adına görev yapan bu örgütleri işlevsizleştirmek istemektedir.

Öyle anlaşılıyor ki iktidar ilk kurban olarak baroları seçmiştir. Adalet Bakanı tartışılacak herhangi bir taslağın olmadığını söylerken, AKP sözcüleri böyle bir çalışmanın olduğunu açıkça beyan etmişlerdir. AKP’nin yasa tasarısı ile Türk Barolar Birliği’nin Genel Kurul Delegeleri’nin nispi temsil sistemi ile belirlenmesi, baroların parçalanıp büyük şehirlerde birden fazla baro kurularak “yandaş baroların” oluşumunun önü açılmak istenmektedir.   Hukuk sisteminin temel ayaklarından olan savunmanın ve örgütlü gücü baroların bağımsız olması gerektiğine dair ulusal ve uluslararası belge, bilgi ve etik kurallar bulunmasına rağmen hükümetin salt kendi siyasi geleceği için “çoklu baro sistemini” dayatıp kendine bağlı barolar kurmak istemesi baroların parçalanmasına neden olacak ve demokrasinin ruhuna tezat teşkil edecektir. Bu nedenle bu yapının kabul edilmesi mümkün değildir.

Türkiye Barolar Birliği’nin ve diğer Kamu Kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin yapıları ve seçim yöntemleri hakkında yapılması gündemde olan değişikliklerin hukuk devleti ilkelerine, evrensel ve demokratik değerlere uygun olmadığı gerekçesi ile Baro Başkanları’nın Ankara’ya başlattıkları “savunma yürüyüşü” baroların ve diğer meslek odalarının dönüştürülmek ve işlevsizleştirilmek istenmesine dur demek için gerçekleştirilmiş anlamlı bir direniştir.

Baro Başkanları’nın Ankara dışında durdurulup Ankara’ya girişlerinin engellenmesi, Ankara’ya sokulmamaları, önlerine barikatlar kurulup muhasara altına alınmaları; Anayasa’nın kesin hükmüne rağmen avukatların/baroların gösteri ve yürüyüş yapma hakkının kamu gücü kullanılarak gasp edilmesidir. Bu durum tam anlamıyla hukukun katledilmesidir. Halkın savunma hakkına yapılan bu gasp, ülkemiz ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır.

Baroların başlattığı savunma yürüyüşünün barikatlar kurularak engellenmesi ve engelleme yöntemleri utanç vericidir. Totaliter rejimlerde rastlanan bu faşizan ve  anti-demokratik uygulamaların bizim ülkemizde de gerçekleşmiş olması iktidarın demokrasi anlayışının sonucudur.

Ülkeyi yönetmekte acze düşmüş iktidarın; anayasal güvence altına alınmış gösteri ve yürüyüş hakkını engellemesi demek, hukuken demokratik hak ve özgürlüklere ve demokrasiye set çekmesi demektir. Bugün savunmayı susturmak isteyenler gerçekte halkı susturmak istemektedir. Bizler aşağıda imzası bulunan ZONGULDAK DEMOKRASİ PLATFORMU bileşenleri barolara yapılan bu antidemokratik ve insani olmayan faşizan uygulamayı kınıyoruz.  Ve diyoruz ki;  SAVUNMA KUTSALDIR ENGELLENEMEZ, BAROLAR SUSTURULAMAZ!

Açıklamaya İmza koyan Meslek ve Kitle Örgütleri;

TMMOB ZONGULDAK İL KOORDİNASYON KURULU, ZONGULDAK KESK BİLEŞENLERİ, ZONGULDAK DİSK ZONGULDAK GENEL-İŞ, ZONGULDAK BELEDİYE-İŞ , ZONGULDAK TEZ KOOP –İŞ, ZONGULDAK TES-İŞ , ZONGULDAK YOL-İŞ, ZONGULDAK MADEN MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ, ÇERVRE KORUMA DERNEĞİ ,ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ, ZOKEV, ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: