Sahil Projesi su yüzüne çıkıyor

Geçtiğimiz hafta bu köşeden, “Halkın meclisinden gizli proje olur mu?”demiş ve eklemiştim, “Kentin önemli bölgesinde yeni proje alanı yaratılıyor. Eski yapıların birçoğu yıkılıyor, tarihsel konumu olanların korunduğu ve diğerlerinin yıkıldığını görüyoruz.Tüm bunlar neden gizli-kapalı kapılar ardında yapılır ve halktan ve halkı temsilen seçilmiş meclis üyelerinden gizli yapılır. Tüm bunların muhatabı tabi ki başta Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan.Şehriemin olarak kentte yapılmak istenen,ister parti kültürüne uygun ,isterse genel kentleşme adına olsun tüm yapılan bu çalışmaları halktan gizli,meclisinden gizli yapması akla başka başka şeyleri getirilmesine hizmet etmekten öteye gitmez”demiştim.

İşte bu değerlendirmeye Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Turgut Aydın’dan yorum geldi.

Turgut Aydın, Susma’nın Facebook sayfasında yayınlanan “Halkın meclisinden gizli proje olur mu?”başlıklı köşe yazımın altına şu yorumu yazdı. “ Benim edindiğim bilgiye göre, TTK sağlık binası önündeki park içinde ve adliye binası önünde açık alanlı kafe şeklinde iki işletme. Maden Müh. Lokalinin biraz ilersinden başlayıp, Denizi köşkünün olduğu kısma kadar ( Kapalı çekek yerleri ) 19 dükkan. Camlı köşk ve alt kısımdaki bölgeye ( sahil kafe ve ramak kafe nin olduğu bölgeye ) 11 ticarethane . Eski işçi müdürlüğü içinde ticari mekanlar. Sonuç olarak toplam 32 adet farklı büyüklükte ticarethane yapılacağı bilgisi var. Maalesef Belediye meclis üyesi olarak bizlere resmi bir bilgilendirme yapılmadı. Bilgilerinize.”diye ekledi.

Aynı Köşe Yazısının altına,kent sorunlarına duyarlı-İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi-İş insanı, Meftun Sayılı, “Belediye meclis üyelerinden bile gizlenen bir belediye projesi olabilir mi?”diye sormuş

Yine Kariyer Gazetesi köşe yazarı Turgut Güven; “AKP’li siyasetcilerin her yaptığı işte mutlaka yandaşa rant vardır. Bu onların yaşam biçimi olmuş ve hak olarak gördükleri bir durumdur. Tilki Selim işin içinde olacak da proje şefaf olacak ve kimsenin hakkı yenmeyecek. İşte kargalar buna güler.”demiş.

Yorumlarda Engin Urcan’da daha çok sistemin kara deliklerine vurgu yaparak; “Osmanlı artığı vilayet sistemi ve “merkez”den atanan valilik kaldırılmalıdır. Tüm yöneticiler seçimle gelmeli ve halkın desteğini kaybettiğinde görevden uzaklaştırılmalıdır. Tüm yöneticiler seçilmiş meclisler eliyle denetlenmelidir. Yöneticilerin tüm ayrıcalıkları, başta kendilerine karşı dava açılmasını engelleyen yasaların sağladığı koruma kaldırılmalıdır. Böyle bir demokrasi programını savunmadıkça dile getirilen imar sorunları “ağlaşmaktan” başka bir işe yaramaz.”diye eklemiş.Gerek Meclis Üyesi Turgut Aydın ve Mecliste görev yapan birçok meclis üyesi arkadaşımla görüşmelerimde ortak sorun Sahil Projesi’nin Belediye Başkanı Ömer Selim Alan tarafından henüz açık,net bir şekilde bilgilendirilmediği.Ama bu tartışmalar bir anlamda da sürecin açığa çıkmasına katkı sağladığına inanıyorum. Turgut Aydın’ın teknik olarak verdiği yapılaşma konusu önümüzdeki günlerde daha da netleşeceğine inanıyorum.

Yani Sahil Projesi yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor.

Gönüllü okurlara-Susma Dostlarına teşekkür ediyorum

Korona Salgının etkileri-neyere evirileceği tartışıla dursun bir normalleşmeye gittiğimiz kesin.Özellikle Susma’nın kısıtlı sayıda dağıtım nedeniyle Susma Gazetesi’ni PDF olarak WhatsApp, Facebook,Twitter kullanarak ulaştırmaya,blog sayfamızı daha güncel tutarak sizleri süreçten haberdar etmeye çalıştık.Bu sürede zorunlu giderlerimiz devam etti.Ofis-Kira-Matbaa Baskı-telefon-internet-personel vb.İşte bu durumumuzu samimice anlayarak geçen süreyi abonelik bedellerinde aksatmak istemeyen,dayanışmasını sürdüren tüm Susma Dostlarına teşekkür ediyoruz

İyiki varsınız.Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: