Sol Parti; “Gün Halkın sorunlarını halkın dayanışması ve mücadelesiyle çözme günüdür”

1994 tarihinde kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi 22.12.2019 tarihinde yaptığı büyük kongrede tüzük değişikliğine giderek adını Sol Parti olarak değiştirmiştirdikten sonra Zonguldak Ereğli, Devrek ve Merkez İlçe Kongrelerini tamamladı

Yapılan kongrelerde,

Merkez İlçe Başkanlığına Elçin Kınay Bayrak

 

Sol Parti Zonguldak Merkez İlçe Başkanlığına Elçin Kınay Bayrak yeniden seçildi,Asil üyeliklere Emine Bulut,, Cemal Kaynar, Uğur Şafak Şener, Haydar Şntürk yedek üyeliklere Zekiye Aacar ve Hakan Ceyhan seçildi.

 

Ereğli İlçe Başkanlığına  Mehmet Deliak

Ereğli İlçe Başkanlığına  Mehmet Deliak, Yönetim kurulu  asil üyeliklerine Ahmet Oktay,Tacettin Erçin,Cemal Dikenli,  yedek üyeliklere Birol Erol,Hüseyin Şener seçildi.

 

Devrek İlçe Başkanlığına Adil Karabaş

Sol Parti Devrek İlçe Başkanlığına Adil Karabaş, asil üyeliklere Ahmet Abonoz, Muharrem Uysal, Saime Müreffeh Kadam, Aysel İnam yedek üyeliklere Salih Altun, Saniye Uysal seçildi

Sol Parti  ilçe örgütleri daha sonra yaptıkları ortak açıklamada; “Ülkemizi bu karanlıktan çıkarmak ancak bizlerin kamucu, toplumsal dayanışma ve adaletten yana mücadelesiyle mümkün olabilecek. Gün birbirimize sahip çıkma, halkın sorunlarını halkın dayanışması ve mücadelesiyle çözme günüdür.”dedi

Açıklamada devamla şu görüşlere yer verildi; “Dünya ve ülkemiz derin bir virus salgınıyla zor bir süreçten geçiyor. Halkımız  yaşama hakkını koruyabilme savaşı içindedir. İlk vakanın tespit edildiği 10 Mart’ tan itibaren; zorunlu hizmetler dışındaki tüm işler durdurulsun, işçilere ücretli izin verilsin, işten çıkarmalar yasaklansın çağrılarını yükselttik. Salgın başladığı günden itibaren işçiler, emekçiler ve yoksul halk kesimlerinin yaşamını sürdürecek, halk sağlığını koruyacak düzenlemeler yapılmadığı gibi her iş, halkla dalga geçercesine yapılmaktadır. Yönetme kapasitesinin yitiren rejim, pandemiye rağmen sermayeye ve çevresindeki kemirgenlere rant aktarmaya devam etmektedir. Halkın yaşam koşullarını bir bütün olarak gören haklı talepleri de zorunlu koşullar içinde bir bir ortaya çıkmaktadır.

Hergün değişen genelge ve kararlarla milyonlarca çocuğumuzun gencimizin hayatını hiçe sayarak yapılan sınavlar, kronik rahatsızlıklarına rağmen işveren inisiyatifine bırakılan binlerce çalışan ve yine salgın bahanesi kullanılarak işten çıkarılan binlerce işçi kardeşimiz  virüs yada açlık arasında tercih yapmak zorunda bırakılmaktadır. İktidar ve saray  bu salgını iyi yönettik çığırtkanlığıyla alkış tutmaya devam ediyor.

Tüm bunlar yaşanırken meslek odalarının seçim sistemlerinin ve diğer mevzuatlarının değiştirileceğini ifade etmiş, Anayasal kuruluşlar olan meslek odalarının bu otoriter ve antidemokratik düşüncelerle baskılanmaya ve işlevsizleştirilmeye çalışmaktadır.

Binlerce işçinin işsiz kaldığı şu dönemde kıdam tazminatı gibi emekçilerin geleceğe dair en  büyük güvencesi kıdem tazminatlarına bile göz dikme cesaretinde bulunmuşlardır.

Tek adam rejiminin ve sermayenin para sayarken, emekçileri, halkı yoksullukla, çaresizlikle boğuşturan bu karanlık günlerden; dayanışmamızla, itirazımızla, mücadelemizle çıkacağız!

Ülkemizi bu karanlıktan çıkarmak ancak bizlerin kamucu, toplumsal dayanışma ve adaletten yana mücadelesiyle mümkün olabilecek. Gün birbirimize sahip çıkma, halkın sorunlarını halkın dayanışması ve mücadelesiyle çözme günüdür.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: