Üniversite, TTK, Termik Santraller

Geçtiğimiz hafta üç ayrı toplantı gerçekleşti. Fakat üç ayrı toplantının ortak noktasında Zonguldak ve geleceği konuşuldu.

Bunlardan birincisi; Bülent Ecevit Üniversitesi’nin 28.Kuruluş Yıldönümü nedeniyle düzenlenen Basın toplantısı idi.

Toplantıda öncelikle Üniversitenin 28 Yıllık süreci sinevizyon tanıtımıyla basın mensuplarına anlatıldı.Bu 28 Yılda bir anlamda da nereden nereye gelindiği kısa özetlendi.

Toplantı olumlu geçti benim açımdan,bilgilenmek adına.

Toplantıda BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, biz gazeteciler aracılığıyla çağrı yaparak “2020-2021 eğitim-öğretim döneminde biz bütün öğrencilerimizi üniversitemize bekliyoruz. Üniversite olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık. Kampüsü, çevresi, yeşili, teknolojik imkanları, laboratuvarları, atölyeleri, hastanemizin her türlü birimleri, akademik personellerimiz ve tüm imkanlarımızla öğrencilerimize en iyi eğitimi vermeye hazırız”mesajı verdi.ve devamında “Eğitime tam geçip geçemeyeceğimiz bizimle ilgili bir konu değil. Bilindiği gibi bütün dünya COVİD-19 süreciyle ilgileniyor. İngiltere, Amerika gibi ülkeler 2020-2021 eğitim öğretim yılını kampüste öğrenci sayısını azaltarak ve teorik derslerinde hepsini uzaktan eğitim yoluyla uygulamalı dersleri ise yüz yüze yaparak devam edeceklerini ilan ettiler. Ancak ülkemizin COVİD-19 sürecinde ki durumumuz Avrupa ülkelerinden çok farklı gidiyor. Etkilenme oranımız Avrupa ülkelerine göre çok düşük.

Umarız çok daha güzel oluruz ve yüz yüze eğitime geçeriz. Ama biz üniversite olarak yüz yüze eğitime de uzaktan eğitime de hazırız. Öğrencilerimizi de üniversitemize bekliyoruz. Zonguldak alışınca vazgeçilemeyen güzel bir şehir. Hep beraber Zonguldak olarak daha ileri hedeflere ilerliyoruz.”dedi

İkinci toplantı;

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü  Araştırma Görevlisi Alkan Üstün ve Aynı üniversitede öğretim Görevlisi Bahattin Cizreli ortak basın toplantısı düzenledi.

İki günlük çalışmanın ilk bölümü,birinci gününde bir anlamda yaklaşık 6 aylık çalışmanın  katılımcı taraflarca değerlendirildiği bir atölye çalışmasıydı, bende katıldım bu çalışmaya.İkinci günü ise basına değerlendirme yapıldığı toplantı.

2018 yılında Ankara’da kurulan derneğin başkanlığını Çevre mühendisi Baran Bozoğlu yürütüyor.

Önemli bir çalışmanın olduğunu söyleyebilirim.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin bu 6 aylık çalışmasında, “Kent kömürün olmadığı bir gelecek planına hazırlıksız” olduğuna dikkat çekildi.

Üçüncü toplantı;

CHP Kilimli İlçe Başkanı aynı zamanda Maden Mühendisi Erol Sarıal’ın yaptığı ve “Taşkömürü, Termik Santraller ve Çevre”Konulu hazırlanan raporun basına -kamuoyuna tanıtıldığı toplantı idi.Toplantıda Erol Sarıal, Politik eylem planından çok,gerek teknik insan olmasından (Maden Mühendisi,İş Güvenliği Uzmanlığı vb.) konunun teknik-sosyal boyutlarını ve insanlar üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.

Önemli bilgi ve özenle çalışılmış bir rapor hazırlanmış. CHP İl Başkanlığı benzer çalışmaları diğer ilçelerde de hatta başta Merkez İlçe olmak üzere bir çalışma yapmasında fayda var.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: