kendini bir ‘Yürek sürgünü’ olarak tanıttı”

Zonguldak Şairi Mehmet Yılmaz’ın 73 yaşında hayatını yitirmesi üzerine bir mesaj yayımlayan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, “Kenti yönetenler ne kadar farkında bilmiyorum ama onunla birlikte Zonguldak çok şey kaybetti. Hepimiz çok üzgünüz. Ailesine, yakınlarına, tüm Zonguldak halkına baş sağlığı diliyor, anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, Zonguldaklı Şair Mehmet Yılmaz’ın vefatı nedeniyle bir taziye mesajı yayımladı. Coşgun mesajında, “Zonguldak yüreği kendi için delice çarpan bir büyük evladını, Zonguldaklılık ruhu ve bilincinin yapıtaşını, en büyük kültür emekçisini, şairini, son nefesine kadar devrimci kalmayı becermiş ağabeyini kaybetti. O gerçek bir Zonguldak emekçisiydi. Ömrünün en verimli zamanlarını geçirdiği kentte, uzun yıllar, Türkiye Taşkömürü Kurumunda çalıştı. Buradan emekli olduktan sonra kıdem tazminatının tamamını yatırarak kurduğu Karya Kitabevi’yle kentin kültürel gelişimine büyük hizmetlerde bulundu. Orada düzenlediği imza günlerinde, ülkenin en önde gelen aydın, yazar ve şairleriyle Zonguldaklıları buluşturdu. Derin izler bırakıp, büyük dostluklar geliştirdiği ülkenin sanat edebiyat dünyasında Zonguldak denince akla gelen ilk isimdi. Ülkemizin en önemli şairlerinin, yazarlarının, aydınlarının aklında ‘Zonguldak şairi’ olarak kayıtlıydı” dedi.

Zonguldak’a, Kömüre Ve Şiirli Sevdalıydı 

Mehmet Yılmaz’ın çok genç yaşlardan beri kentin kültür yaşamına katkılar sunmuş bir kültür insanı söyleyen Coşgun, “İlk şiir kitabi ‘Acunsal Masal”ı 1967 yılında yayımlayan Mehmet ağabey, on biri şiir, biri öykü olmak üzere tam 12 kitap yayımladı. 1970’li yılların ateşten günlerinde Zonguldak Halkevi Başkanlığı yaptı. 12 Eylül’ün hışım dolu günlerinde, kentin kültür yaşamında derin izler bırakan, bugünlerde kültür hayatı içinde yer alan birçok insanın gelişiminde büyük rol oynayan 100. Yıl Turizm, Kültür ve Sanat Kooperatifini (TUSAK) kurdu. Ağır yasaklara aldırmadan orada sanatın her alanında çalışmalar yaptı, zorlu koşullarda kentin kültür yaşamını ayakta tuttu. Zonguldak’a, kömüre ve şiire sevdalıydı. Yaşam koşulları nedeniyle Zonguldak’tan ayrılmak zorunda kaldı. Aziz kentinden ayrı yaşadığı her yerde, kendini bir ‘Yürek sürgünü’ olarak tanıttı. Zonguldak vurgunu bir yürekle de aramızdan ayrıldı” dedi.

Hepimiz Ondan Çok Şey Öğrendik 

Mehmet Yılmaz’ın ZOKEV’e de çok katkıları olduğunu söyleyen Coşgun, “Mehmet Ağabey, kentin ‘aydınlık yüzü’ olarak Zonguldak’a hizmet vermekten onur duyduğumuz vakfımızın da kurucuları arasındaydı. Yaptığımız kimi çalışmaların danışmanı ya da esin kaynağıydı. Bugün ZOKEV’in yükünü omuzlayan kadronun büyük bölümü onun rahle-i tedrisinden geçti. Hepimiz çok şey öğrendik ondan, onunla birlikte düş biriktirmenin, iş paylaşmanın onurunu yaşadık. Çıkardığımız ‘Altıyedi’ kültür edebiyat dergisinin son sayısında, onun üzerine yapılmış bir kapsamlı çalışmayı ek olarak yayımladık. Kente büyük hizmet vermiş şahsına karşı duyduğumuz derin vefa ve minnet duygusunun ifadesi olarak yayımladığımız kitapçığın matbaadan elimize ulaştığı gün hayatını kaybetmiş olmasını hayatın cilvesi olarak görüyor, sürprizimizi göremeden sonsuzluğa uğurlamanın üzüntüsünü yaşıyorum” diyerek açıklamasını sürdürdü.

Bir Buldozer Gibi Önümüzde Çığır Açtı 

Coşgun açıklamasının son bölümünde, “O yüreği hep emekten, çağdaşlıktan, barıştan, sevgiden yana çarpan bir gönül insanıydı. Kentin kültürel gelişimi için çaba sarf edip ömür tüketmekle kalmadı tüm maddi birikimini de harcadı. Öncü bir kültür insanı, kendisinden sonra gelen kuşaklara sorumluluk duyan bir ağabey olarak önümüze düştü, bir buldozer gibi önümüzde çığır açtı. Benzersiz şiirini de o çığırın üzerine inşa etti.  Zonguldak insanının doğaya karşı verdiği amansız mücadeleyi destansı kurgularla anlattığı şiirlerinde safı hep emekten yanaydı. ‘Karışır birbirine divitin pazen/ yiter Erzincan, Giresun, Batman yüzleri/ dönüşür Zonguldaklıya sırılsıklam terden’ dizelerinde olduğu gibi Zonguldaklılık duygusunu en derinden kavramış bir kent bilgesiydi. Bu çabaları nedeniyle tanıyan herkesin saygısını kazandı, geriye hep sevgiyle anılacak bir isim bıraktı.  Bu kenti yönetenler ne kadar farkında bilmiyorum ama onunla birlikte Zonguldak çok şey kaybetti. Hepimiz çok üzgünüz. Ailesine, yakınlarına, tüm Zonguldak halkına baş sağlığı diliyor, anısı önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: