‘Taksim Cumhuriyet Meydanı bir park değil; emek, mücadele ve demokrasi meydanıdır’

Aralarında emek ve meslek örgütleri ile derneklerin bulunduğu STK’ler İBB’ye

Taksim Meydanı için diyalog çağrısında bulundu.

Taksim Meydanı’nın yeniden tasarlanarak İstanbul’un kimliğini yansıtacak şekilde düzenleneceğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kararı kamuoyunda olumlu karşılanmıştı. Yeni meydan tasarımı için açılan yarışmanın kazananını ise İstanbul’da yaşayan yurttaşlar oy vererek kazananı belirledi. Ancak yeniden tasarlanma sürecinin başından itibaren ilgili çevreler çeşitli endişelerini dile getirdi.

Bu eleştirilerden birisi de meslek örgütleri, sendikalar ve derneklerden oluşan kurumlar tarafından yayımlandı. Yapılan yazılı açıklamayla, “Taksim Cumhuriyet Meydanı bir park değil; emek, mücadele ve demokrasi meydanıdır. Yapılan jüri değerlendirmeleri ve halk oylaması sonucunda elde edilecek herhangi bir projenin ve özellikle projenin uygulama sürecinin, Meydan’ın kimliğine ve hafızasına zarar verme riski, olası bir sorun olarak karşımızdadır. Hepimizin meydanı olan Taksim’in aceleye getirilemeyecek kadar değerli ve önemli bir meydan olduğu unutulmamalıdır” uyarısı yapıldı.

Taksim Meydanı’nın sadece İstanbul’da yaşayanlar için değil tüm Türkiye için simgesel ve tarihsel olduğunun hatırlatıldığı açıklamada İBB’nin kentin meydan ve alanları için yarışma açması olumlu karşılanırken yarışma süreçlerinin kısa tutulmasının ilgili meslek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin sürece sağlıklı ve etkin biçimde katılımını kısıtladığı vurgulandı. Taksim Meydanı yarışmasının ilanının ardından Coronavirus salgının başladığının hatırlatıldığı açıklamada salgın nedeniyle sürecin tartışma zeminin yeterince oluşmadığı belirtildi.

‘Taleplerin Yarışmacılara Fırsatı Ortadan Kalktı’

“Taksim meydanı ile ilgili demokratik taleplerin yarışma aşamasında yarışmacılara aktarılması fırsatını da ortadan kaldırmıştır” denilen açıklamada, “Oysaki, 1977 1 Mayıs’ından Gezi Direnişine toplumun demokrasi ve hak taleplerinin hafızasını taşıyan Taksim Meydanı yarışma sürecinde halkın, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, kısacası Taksim’le bağı olan tüm kesimlerin ortak taleplerine, beklentilerine yer verilerek sürecin daha rasyonel, demokratik ve katılımcı bir yaklaşımla kurgulanması sağlanabilirdi” ifadeleri kullanıldı.
Taksim Meydanı ve çevresinin hukuk dışı birçok müdahaleye maruz kaldığını ve Gezi Parkı, AKM ve Maksem ile olan ilişkisinin zayıflatıldığını belirten kurumlar, “Taksim Meydanı gibi çok katmanlı bir alanda çok disiplinli bir tartışma zemininin oluşturulması, yarışmanın içeriğini ve ortaya konan eserleri meslek disiplinleri açısından çok daha zenginleştirebilirdi” dedi.

‘Birlikte Ele Almaya Ve Tartışmaya, Davet Ediyoruz’

Açıklamanın devamında ise, “Taksim Cumhuriyet Meydanı bir park değil; emek, mücadele ve demokrasi meydanıdır. Yapılan jüri değerlendirmeleri ve halk oylaması sonucunda elde edilecek herhangi bir projenin ve özellikle projenin uygulama sürecinin, Meydan’ın kimliğine ve hafızasına zarar verme riski, olası bir sorun olarak karşımızdadır. Hepimizin meydanı olan Taksim’in aceleye getirilemeyecek kadar değerli ve önemli bir meydan olduğu unutulmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Kurumlar şeffaf bir diyalog sürecinin İBB ile kurulmasını zaruri olduğunu belirterek, “Tüm kamuoyunu, duyarlı yurttaşları ve idarecileri kaygılarımıza kulak vermeye ve Taksim Meydanı için bundan sonra atılacak tüm adımları süreç boyunca, birlikte ele almaya ve tartışmaya, davet ediyoruz” çağrısında bulundu.(Artı-Gerçek)

İmzalayan Kurumlar

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi
Ayaspaşa Çevre Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği
Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği
Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı
DİSK İstanbul Bölge Temsilciği
Emekliler Dayanışma Sendikası
Heykeltıraşlar Derneği
İstanbul Tabip Odası
KESK İstanbul Şubeler Platformu
Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası
Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Sanatçılar Girişimi
Sinema Emekçileri Sendikası
Sosyal Haklar Derneği
Sosyoloji Mezunları Derneği
Taksim Gezi Parkı Güzelleştirme ve Koruma Derneği
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Tüm Öğretim Elemanları Derneği İstanbul Şubesi
Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği
Validebağ Gönüllüleri Derneği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: