“Zonguldaklılar ,Üzülmez Kültür Vadisine elveda Mı Diyecek?”

İnatlaşma üzerine ne yapılmış ise mutlaka sonuçları kimseyi mutlu etmemiştir.

Öç alma”, “hesaplaşmak”, “cezalandırmak”, “yaptım oldu”, “ben ne dersem o olur” , “Çatışma”, “kavga”, “hırs çıkarmak” gibi sözleri çoğaltabiliriz.

Kentler, ülkeler eğer bu kavramlar üzerine yapılan uygulamalar (Siyaset-Ekonomi-Politika) ise vay o ülke ve kent insanının çektiklerine. Ülke gündemine değil de yerel gündeme ilişkin değerlendirmeleri sizlerle paylaşacağım. Klasik sözle Zonguldak Cumhuriyetin ilk kenti, aynı zamanda emeğin, demokratik ve toplumsal yaşamın mihenk taşlarının yerleştiği bir anlamda kültürlerarası kaynaşmanın, dayanışmanın, hoş görünün, siyasi yada kültürel ahlakında oturduğu kökleştiği bir kent.

Ama gelin görün ki, son yılların en acı veren uygulamalarını görür yaşar durumdayız.

Yerel yönetimi eline geçiren ekip kent kimliğini ortadan kaldırmak, yok etmek için türlü işler yaparak bir anlamda da yukarıda saydığım o kavramlaşmış kelimeleri bir yaşam biçimi haline getirmek için yapılmadık bir şey bırakmıyorlar. Son ayların en tartışmalı konusu MAKZON adıyla anılan Küçük Sanayi Sitesi tartışması yeniden alevlendi.

Neden?

Üzülmez Kültür Vadisi olarak düşünülen ve içinde Şiir Müzesi, Şairler Sokağı, Kömür Kafe, Butik Oteller, Kafeler, Restoranlar, Yeşilliklerin, kömürün olduğu karışık bir projenin tam göbeğine konulmak istenen Küçük Sanayi Sitesi olarak anılan MAKZON Projesi.

İlginç olan neredeyse Kültür Projesi kalkıyor sanayi sitesi yerleşiyor. Bunu ben demiyorum Mimarlar Odası Başkanı Turhan Demirtaş diyor. Demirtaş konuyla ilgili yaptığı açıklama sayfalarımızda var. Demirtaş, “Bu saatten sonra Zonguldak’ı geliştirip sağlıklı kalıcı ve sürdürülebilir büyütecek olan; Doğru Planlı Kentleşmedir, Üniversitedir, Turizmdir, Organize Sanayi Siteleridir, Fabrikalardır. Üzülmez Kültür Vadisinin ortasında yapılacak olan MAKZON küçük sanayi sitesinin, Turizme, Endüstri Mirası Turizmine büyük darbe vuracağı çok açık görülmektedir. Yer seçimi çok yanlıştır.

Hatta bu yüzden 17 milyona ihale edilen Rombaki Lavuarı ve Üzülmez Atölyesi Restorasyonu da boşa yapılmış harcama olacaktır”diye düşüncelerini açıkladı.

Başka konuyla ilgili CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat konumundan hareketle projenin illa da olması gerektiği konusunda ısrar edenlerin korosuna katılan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın tutumuna yönelik ifadeleri kentin nerelere sürüklenmek istediğini çok açık gösteriyor. Pulat yaptığı açıklamada, “Sayın Valimiz bizzat şikâyet ettiği gerilimin taşıyıcısı durumuna düşmüş ya da düşürülmüştür” diyerek  “Zonguldak gönüllülerinin çok önemli katkılar sunduğu projenin tanıtım toplantısına CHP’li milletvekilleriyle muhalefet partilerinin il, ilçe başkanlarının davet edilmemiş olmasından büyük üzüntü duydum. Üzüntüm sayın milletvekillerimizle şahsımın orada olup olmamasından daha çok, siyasi yandaşlığın, ötekileştirmenin, devlet adabını hiçe sayan partizanlığın eriştiği boyuttan kaynaklanmaktadır”ifadesini kullandı

Siz bu tür tutumlardan kentin daha ileriye taşınacağına inanıyor musunuz gerçekten?

Turhan Demirtaş’ın sözüyle; “Kentin Seyirci Sakini Değil, Yanlışa Karşı Çıkan Sahibi Olalım“.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: