Başkan Alan; “Toplu Taşımada, Cuma günü itibari ile ihaleyi onayladık”

 

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Kasım dönemi ilk toplantısı Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığında gerçekleştirildi.

Gündem maddelerine geçmeden önce CHP Grubundan  Turgut Aydın söz alarak, kente yürüyen çalışmalarla ilgili Başkan Alandan bilgi istedi.Aydın özellikle İzmir Depreminin de yaşandığı şu günlerde Belediye’nin kette yapılaşma ve bu konudaki hazırlıkları,dere ıslahı,halk otobüsleri,sahil projesi gibi konuları sordu.

Aydın’ın soruları üzerine konuşan Belediye Başkanı Alan, yaptığı açıklamada, özellikle kent merkezindeki dayanıksız binalarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile görüşme yaptıklarını, bu konuda gerekli çalışmaları başlatacaklarını belirterek şöyle dedi.

“Merkez çarşısı ve Köprü konusu gündemde”

“Şubat ayında konuşmuştuk. Bir deprem anında Zonguldak ne kadar hazırız, bununla mücadele noktasında, gerekli çalışmaları yapıyor muyuz noktasında o gün bugündür devam ediyoruz. Özellikle, çarşı merkezinde bulunan ve dayanıksız olduğunu tahmin ettiğimiz binalarla ilgili ki, bunun başında da Merkez çarşısı geliyor ne yazık ki. Çalışmalarımızı yaptık hatta 2 hafta önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ne bağlı uzman arkadaşlarımız gelerek bir incelemede bulundular. Hem Merkez çarşısı ile ilgili hem köprü ile ilgili tabi ne yazık ki bu tip acıları yaşadığımız zaman ister istemez daha da duyarlı oluyoruz, ama biz başından beri bu duyarlılığı gösteriyoruz. Şehir merkezinde uzun yıllar önce yapılan ve bizlerin de en asli görevimiz Belediye olarak dayanıksız olduğunu düşündüğümüz yapılara müdahale etmemiz gerekiyor. Biz de bu konuda hassasiyetle çalışıyoruz. O konuda Zonguldak’ımızın gönlü ferah olsun. O yüzden de çok hassas bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Zonguldak’taki, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’müzle beraber çalışıyoruz. Dayanıksız olan binaların da yıkımlarını acilen yapacağız.” dedi. 

“Dere Islahını 2-3 Sene İçinde Zonguldak’ın Gündeminden Çıkaracağız” 

Üzülmez ve Çaydamar derelerinin de ıslah edilmesi konusunda çalışmaların Çaydamar tarafından başlatıldığını belirten Alan, “İkinci olarak dere ıslahı şimdi dere ıslahı ilk etabından bahsediyoruz. Çaydamar tarafından Gar’ın karşısındaki köprüden bu tarafa, bir de Merkez atölyesi karşısındaki köprüden bu tarafa yaklaşık bin 700 metre DSİ’nin yaptığı bir proje var. Bu birinci etap, inşallah bir dahaki sene de ikinci etabı 2021 yılı yatırım bütçesine koyulması için vekillerimizle beraber Zonguldak Belediyesi olarak girişimlerde bulunacağız ve 3 etapta inşallah Zonguldak’ta dere ıslahı diye bir sorun bırakmayacağız”dedi

Alan; “Biz Zonguldak olarak Kastamonu Karaçorak deresi gibi bir dere ıslahı istiyoruz’

CHP’li Meclis üyesi Turgut Aydın sorusunda Dere Islahı konusunda Kastamonu örnek alındığını fakat Zonguldak’taki Derelerin taşkın dere olduğuna dikkat çekmişti.Belediye Başkanı Selim Alan konuyla ilgili olarak, “‘biz Zonguldak olarak Kastamonu Karaçorak deresi gibi bir dere ıslahı istiyoruz’ hatta ‘daha güzelini istiyoruz’ dedik. Teknik arkadaşlar da gerekli ölçümleri, araştırmaları yaptılar bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz ama biz bu kaygıları ilettik. Arkadaşlarımızdan da aldığımız cevap ‘öyle bir kaygıları olmasın gerekli ölçümlerini, hesaplamalarını yaptık tersip bendlerinin de yatırım planına alındığını ve şu anda uygulamaya başlamak üzere olduğunu’ bunu daha yeni konuştuk Bölge Müdürümüzle. Zonguldak olarak biz çok yıllar önce aşmamız gerekiyordu ki, şu an çok farklı şeyler konuşmamız gerekiyordu ama geç kalınmış da olsa inşallah dere ıslahını 2-3 sene içinde Zonguldak’ın gündeminden çıkaracağız” diye konuştu.

 “Zonguldak’ın bir kangreniydi bu kangrenden kurtuluyoruz..”

Halk otobüsleri ihalesinin geçtiğimiz günlerde yapıldığını belirten Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, en yakın zamanda Belediye Halk otobüslerinin faaliyete başlayacağını belirterek, “Toplu taşıma ile ilgili ihaleyi yaptık biliyorsunuz. Biz Başkanlık makamı olarak da imzayı attık. Zonguldak’ımıza hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah en kısa zamanda sözleşmeyi de imzaladıktan sonra firma araçları, işte yapması gereken kati teminat yatırılmasından tutun da, yasal işlemlerini yerine getirecek ve biz diyoruz ki, bir an evvel artık toplu taşımada vatandaşlarımızın mağduriyetlerini ortadan kaldıralım, araçlarla beraber bir an önce vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. ‘Hayırlı olsun’ diyelim Zonguldak’ımıza inşallah sorun yaşamayacağız. Ne yazık ki, 19 aydan beri göreve geldiğimiz günden beri en çok şikayet aldığımız başta toplu taşıma. Defalarca toplantılar yaptık, saatlerce toplantı yaptık. Zonguldak’ın bir kangreniydi bu inşallah bu kangrenden kurtuluyoruz. Çünkü vatandaşımız da çok şikayetçiydi, işi yapan firmada şikayetçiydi. Dolayısı ile biz de şikâyetçiydik. İnşallah hem Belediyemiz, hem en önemlisi vatandaşlarımızın memnuniyeti, hem de yüklenici firmanın bu işten memnun kalacağı bir ortam oluşmuştur. Bu süreçte herkesin emeğine teşekkür ediyorum komisyondaki arkadaşlarımız olsun ihale sürecinde. Biz Cuma günü itibari ile ihaleyi onayladık. Bundan sonra dediğim gibi yasal süreç işliyor, inşallah sözleşmeyi de imzalandıktan sonra arkadaşlar da şartları yerine getirir yüklenici firma en kısa zamanda sorunsuz bir şekilde toplu taşıma işlerine başlamış oluruz” diye ifade etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: