“Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır”

Türkiye İzmir depremiyle sarsıldı.

Günlerdir kurtarma çalışmaları devam ediyor.Yaşamını yitirenlerin sayısı 100’ü aştı.

Deprem tartışması doğal ülkenin her noktasını etkiliyor.

Zonguldak’ta da konu Zonguldak Belediye Meclis toplantısının Kasım Ay’ı ilk bileşiminde gündeme geldi.CHP Meclis Üyesi aynı zamanda Makine Mühendisi olan Turgut Aydın, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a kentte ki özellikle sağlıklı olmayan yapılarla ilgili soru sordu ve bu konuda çalışmaların ne düzeyde yürüdüğü bilgisini istedi.Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan; “Şubat ayında konuşmuştuk. Bir deprem anında Zonguldak ne kadar hazırız, bununla mücadele noktasında, gerekli çalışmaları yapıyor muyuz noktasında o gün bugündür devam ediyoruz. Özellikle, çarşı merkezinde bulunan ve dayanıksız olduğunu tahmin ettiğimiz binalarla ilgili ki, bunun başında da Merkez çarşısı geliyor ne yazık ki. Çalışmalarımızı yaptık hatta 2 hafta önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ne bağlı uzman arkadaşlarımız gelerek bir incelemede bulundular. Hem Merkez çarşısı ile ilgili hem köprü ile ilgili O yüzden de çok hassas bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Zonguldak’taki, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’müzle beraber çalışıyoruz. Dayanıksız olan binaların da yıkımlarını acilen yapacağız.” dedi.

Günlerdir TV kanalları Bilim insanlarını çıkararak deprem ile ilgili konuları kamuoyu ile paylaşıyorlar.

Bu konuda en ilginç bir o kadar da gerçek olan açıklamayı Deprem uzmanı Prof. Ahmet Ercan İzmir depremini özetledi, “Sorun yoksulluktur” dedi. Halkın yoksulluğuna müteahitin hırsızlığı, devletin getirdiği aflar ve denetimsizlik eklenince yıkım büyüyor.Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur. Bir ülkede yoksulluğu yenmedikçe depremlerin adı ölüm olur. İnsanlar istedikleri için kötü ev yapmıyorlar.

 

* Çünkü yer inceleme çalışmalarına, inşaat mimari projelerine para ödemeleri gerekiyor. Bir ülkede deprem sorununu çözmek için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yani yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır.

* Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez. Hiçbir ünlünün, hiçbir zengin kişinin enkaz altından çıkarıldığını duymadınız, duymayacaksınız. Ana sorun yoksulluktur”dedi.

Corona AKP’ye dokun muyor mu?

AKP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek, Alaborina Restoran’da dayanışma yemeği organize etti.

Yemeğin basına yansımasıyla tartışmada başladı.Ortama bakınca fazla söze gerek yok.Hem katılımın yoğunluğu açısından hemde oturma düzeneği,sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı çok net görünmesine rağmen gelen tartışmalar, yapılan eleştirilere savunma yapmak ne kadar doğrudur bilinmez.Bu konuda mesleği hekimlik olan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın konuya yaklaşımı hiç hoş değil.Alan; “Hiç bir vatandaşı ya da partiliyi bu riske atmayız. Bir eksiğimiz varsa özür dilemeyi de biliriz. Merkez İlçe Başkanlığımızın düzenlediği yemek öncesi Mükerrem başkanımızla günün erken saatlerinde gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını kontrol ettim.Kötü bir örnek olduğunu düşünmüyorum. Ben eleştirileri kabul etmiyorum” dedi.

Bende bundan sonrasını okurlara bırakıyorum.

Sağlıcakla kalın

https://susmagazetesi.com/2020/10/30/birlik-beraberlik-sahane-koronavirus-o-da-ne/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: