Aydan; “Toprağına, suyuna, ormanına sahip çık”

Torba Yasa’daki Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin en kaygı verici maddelerinden biri 6. Maddedir. Maden Kanunu’na Ek Madde 20 olarak madde eklenmesini öngören madde maden şirketlerinin ruhsat alanı dışına tesis kurmasının önünü açmaktadır. Öneri kabul edilirse bugüne kadar maden ruhsat alanı sınırları içinde yürütülen madencilik faaliyetlerinin büyük bir kısmı ruhsat alanı dışında da yürütülebilecek.

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan kamuoyuna açıklama yaptı ve  “Halkın çıkarlarını üstün tutmayı görev edinmiş değerli vekillerimizin, yaşam kadar hassas olan bu konuya büyük bir hassasiyet ile yaklaşacağından, 6. maddeye hayır diyeceklerinden şüphemiz yoktur. Çağrımız tüm milletvekillerimizedir.”dedi

Aydan şu değerlendirmelerde bulundu: “TEMA Vakfı, TBMM Başkanlığına sunulan ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde 6. maddeye dikkat çekiyor. Kabul edilmesi halinde maden şirketlerinin ruhsat alanı dışına tesis kurmasının önünü açacak olan 6. madde değişikliği ile Türkiye’nin ormanları, tarım alanları, meraları, içme suyu havzaları ve kıyıları da madencilik tesisi içinde yer alabilecek.

Metninde “geçici tesis” dense de geçici tesis tanımı, üzerinde bulunduğu alana kalıcı zararlar veren, maden işletme dönemi ve sonrasında alanda kalacak olan pek çok tehlikeli tesisi de içermektedir. Tanıma siyanür havuzları, liçleme tesisleri, atık barajları, patlayıcı madde depoları da dahildir.

Önümüzdeki hafta TBMM Genel Kuruluna gelmesi beklenen,çevre ve insan sağlığını yok sayan 6. Maddenin tasarıdan geri çekilmesini talep ediyoruz. Bu madde tüm ülkemiz için olduğu gibi, özellikle bir maden şehri olan Zonguldak ve çevresi için de çok önem taşımaktadır.

Halkın çıkarlarını üstün tutmayı görev edinmiş değerli vekillerimizin, yaşam kadar hassas olan bu konuya büyük bir hassasiyet ile yaklaşacağından, 6. maddeye hayır diyeceklerinden şüphemiz yoktur. Çağrımız tüm milletvekillerimizedir. Toprağına, suyuna, ormanına sahip çık,Türkiye çöl olmasın.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: