PTT emekçilerine aba altından sopa gösteriliyor

Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün edilen İbrahim Damatoğlu’nun durumunu meclise taşıyan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Sendikal faaliyetler ve açıklamalar anayasal hakken, bu yapılanlar tüm demokratik haklarını kullanmaya çalışanlara da sopa göstermeyi amaçlamaktadır” dedi

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün edilen KESK’e bağlı Haber-Sen’in Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun durumunu yazılı bir soru önergesi ile meclise taşıdı. Damatoğlu’nun, Kovid 19 sürecinde yaşananlar ve alınması gerekenleri dile getirdiği için sürgün edildiğini iddia edenAntmen, “Sendikal faaliyetler ve açıklamalar anayasal hakken, bu yapılanlar tüm demokratik haklarını kullanmaya çalışanlara da sopa göstermeyi amaçlamaktadır” dedi. Yapılan uygulamanın ülkedeki iş hukuku mevzuatı ile ILO sözleşmelerine açıkça aykırı olduğunu söyleyen Antmen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nayanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti.

İbrahim Damatoğlu Sendikal Faaliyetleri Nedeniyle Mi Hedefe Kondu?

 

  1. KEK Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, neden ikametgâhının olduğu Zonguldak ilinden, Şanlurfa’nın Akçakale ilçesine gönderilmiştir. Tam Covid-19 salgınının ortasında, bu baskı ve yer değişikliği neden yapılmıştır.
  2. PTT Genel Müdürü Hakan Gülsen İbrahim Damatoğlu’nu sendikal faaliyetler nedeniyle mi hedefe koymuştur? Koronavirüs salgınında PTT emekçilerinin sağlığını ve can güvenliğini düşünmek ve bunun için çalışmak suç mudur?

 

Bakan Olarak Anayasanın Size Yüklediği Görevi Ne Zaman Yerine Getireceksiniz?

 

  1. Yapılan baskı ve sürgün kararından geri dönülecek midir? Bu haksızlığa karşı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak siz ne yapacaksınız?
  2. Anayasal bir hak olan sendikal faaliyetlerde bulunan PTT emekçilerine yapılan baskı ve yıldırma politikalarını durdurmak için ne tür girişimlerde bulunacaksınız? Bakan olarak anayasanın size yüklediği görevi ne zaman yerine getireceksiniz?

 

Gönderilen Bu Kişilerden Kaçı Sendika Üyesidir?

 

  1. 2020 Mart ayından önergenin yayınlandığı tarihe kadar geçen sürede PTT ve bağlı birimlerde çalışan kaç kişi ikamet ettiği yerden kendi isteği dışında başka bir yere gönderilmiştir. Bu kişilerin gönderilme gerekçeleri nelerdir? Gönderilen bu kişilerden kaçı sendika üyesidir?

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: