Filyos Çalıştayı Değerlendirme Toplantıları Devam Ediyor

Üniversitemiz ile BAKKA İşbirliği İle Filyos Vadisi Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

İçerisinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı’nı barındıran,  Türkiye’nin en büyük kalkınma yatırımlarından biri olan ‘Filyos Vadisi Projesi’ne ilişkin üniversitemiz ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından bilgilendirme toplantısı  gerçekleştirildi.

14 Aralık Pazartesi günü çevrimiçi olarak yapılan toplantıya, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, BAKKA Genel Sekreteri Dr. Ali Altınsu, Filyos Çalıştayı Tertip Komitesi üyeleri ve BAKKA’da görevli uzman personel katıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Sekreter Dr. Altunsu, projenin ülkemiz ve bölgemiz adına önemine değinerek,  proje süresince Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin desteklerini görmenin memnuniyet verici olduğunu,  Zonguldak’ın ve bölgenin gelişimi adına üniversite olan işbirliklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Çufalı da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak ülkemizin en büyük milli Kalkınma hamlelerinden biri olan  Filyos Vadisi Projesi’ne her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını, bu mega projenin akademik ayağı olmak istediklerini,  kongre sempozyum, seminer  vb. etkinliklerle projede aktif bir rol üstlenmeye yönelik her türlü fedakarlıkta bulunulacaklarının altını çizdi. Rektör Prof. Dr. Çufalı, bu kapsamda BAKKA ile olan toplantıların daha sık olacağını, Filyos Çalıştayı yanında projeye yönelik ulusal bir kongre yapılmasının planlandığı bilgisini aktardı.

Konuşmaların ardından BAKKA Yatırım Destekleri Ofisi Koordinatörü Ayhan İnanır, “Filyos Sonuç Odaklı Programı” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunuma, BAKKA’nın faaliyetleri ve Batı Karadeniz’deki yatırım ortamlarını anlatarak başlayan İnanır, devamında Filyos Vadisi Projesi’nin bileşenleri,  Türkiye’nin en büyük 3 limanından biri olan Filyos Limanı’nın ulusal ve uluslararası boyutları hakkında bilgi verdi. Projenin, Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olması; dolayısıyla dünyaya ulaşımını sağlaması, endüstri bölgesinin dünyada limanla entegre olan ender yatırım alanlarından biri olması, Karadeniz’de bulunan doğalgazın karaya nakliyesi ve lojistiğine olacak katkıları açısından taşıdığı önemi vurgulayan Ayhan İnanır,  bölgesel kalkınmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile  devam eden ve planlanan projeler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilecek Filyos Çalıştayı Tertip Komitesinin  Filyos Vadisi Projesi hakkında  bilgilendirildikleri toplantı,  katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması,  Filyos Vadisi Projesi başta olmak üzere bölgesel ve ülkemiz kalkınmasında rol oynayacak  işbirliklerinin ve toplantıların devam etmesi temennisi ile sona erdi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: