“Sendikaların aklına üretimden gelen güç kullanmak gelmiyor”

Yeşil Sol Parti Zonguldak İl Başkanı Ali Topaloğlu, Asgari Ücret belirleme toplantılarının ikincinin yapıldığı şu günlerde parti olarak iktidar ve ortağı MHP’ye tepki gösterirken işçi sendikalarına da sorumluklarını hatırlattı.

Yeşil Sol Parti Zonguldak İl Başkanı Ali Topaloğlu; “ Asgari Ücret Alanalrın  Ezici Çoğunluğu Yoksul,Asgari Ücretli Sağlıklı Gidaya Ulaşamıyor,Çocuklarına Sağlıklı Şekilde Bakamıyor

Topaloğlu açıklaması şöyle; “Asgari ücretin yeniden tespit edileceği bu günlerde, İşçi karşıtı olduğu açıkça ortada olan siyasi iktidar ,Ekonomik dengelerden istihdam dengelerinden söz etmeye başlamıştır. Aslında bu dil tamda işverenlerin dilidir. 12 Darbe döneminde Patronları temsilcisi Halit Narin şimdiye kadar işçiler güldü bundan sonra patronlar gülecek demişti. Evet Tam da öyle oldu. Pandemi döneminde AKP’li Cumhurbaşkanı Ekonomik destek paketini açıklarken Patronların temsilcisi Rıfat Hisarcıklıoğluna Yüzün gülüyor demiştir. Evet 40 Yıldır patronlar gülüyor. Emekçiler yoksulluk içinde yaşıyor. Temel İhtiyaçlarını karşılayamıyor.

Siyasi iktidar ve ortağı MHP temsilcilerinin sesi çıkmıyor..

Asgari ücret Komisyonu Bugüne kadar hep işveren Hükümet temsilcilerinin ortak kararlarıyla karar almıştır. BU da açıkça hükümet işveren el ele vererek işçinin hakkını gasp etmektedirler. Seçim de oylar işçiden ama paralar patronlara evet bu düzen sermayenin düzeni. Ne yazık ki İşçileri temsil eden sendika teslimiyetçi bir politika izlemekte, Nedense sendikaların aklına üretimden gelen güç kullanmak gelmiyor.

Asgari ücret 4 kişilik bir ailenin temel giderlerini karşılayacak şekilde günün ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Buda bugünün şartlarında ezaz Net 4000 TL olmalıdır.

Bunu altında belirlenecek her rakam sefalet ücretidir. Bu konuda Başta sendikalar ortak tutum almalı Kararlı bir duruş sergilemelidir. Gerekirse grev dahil her türlü eylemlilik ortaya konmalıdır.

Yeşil Sol Parti Olarak, İŞÇİLERİN EMEKÇİLERİN EMEKLİLERİN İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİ DÜZEN KURACAĞIZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: