Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle İzmir’de tedavi görürken vefat eden Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, madencilerin 4-8 Ocak 1991  Ankara Yürüyüşü’nün 30’uncu yıldönümünde son yolculuğuna uğurlandı.

Pandemi koşullarına rağmen Kolçak’ın sevenleri, dostları, arkadaşları yoldaşları onu yalnız bırakmadı.

Kolçak için ilk tören Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi Uzunmehmet Kuyubaşı’nda düzenlendi. Törende yapılan duaların ardından cenaze namazı kılındı.

Törene Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın yanı sıra AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, TTK Genel Müdür Yardımcıları, Müessese Müdürleri, eski sendikacılar, GMİS Şubelerinin yöneticileri, sivil toplum ve meslek örgütlerinin temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, maden işçileri, ailesi ve sevenleri katıldı.Törene katılanlar sosyal mesafe kuralları konusunda sık sık uyarıldı. 

Atalay; İyi Bir Madenciydi 

TTK Kozlu Müessesesi’ndeki törene katılan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay maden işçisinin acısını paylaştı.

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, cenaze töreninde Hüseyin Kolçak’ın eşi, anne ve babası ile kızına taziyede bulundu. Ardından gazetecilere açıklamada bulunan Atalay, “İyi bir madenciydi, iyi bir Zonguldaklıydı. İyi bir Türk-İş’liydi. Benim de dostum, arkadaşımdı. Maden işçisini can-ı gönülden seven iyi bir madenciydi. Söylenecek başka bir şey yok. Allah makamını cennet yapsın. Ölen tüm madencilerimizin de mekanı cennet olsun. Hepimizin başı sağ olsun” ifadesini kullandı. 

Kolçak’ın Cenazesi Karabaşlı Köyü’nde Toprağa Verildi 

GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak’ın cenazesi Kozlu Kuyubaşı’nda düzenlenen törenin ardından Devrek ilçesi’ne bağlı Karabaşlı Köyü’ne getirildi.

Kolçak’ın Karabaşlı Köyü Merkez Camii’nde düzenlenen cenaze törenine TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri, eski milletvekili Özcan Ulupınar, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, TTK Genel Müdür Yardımcıları, Müessese Müdürleri, GMİS’e bağlı Şubelerin yöneticileri, sendikalar ile sivil toplum ve meslek örgütlerinin temsilcileri, maden işçileri, ailesi ve sevenleri katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Kolçak’ın cenazesi, 2006 yılında 24 yaşında Hacettepe Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesiyken Aladağ tırmanışında çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden kardeşi Soner Kolçak’ın yanında toprağa verildi.