MAKZON Belediye Meclisini Karıştırdı

 

Zonguldak Belediye Meclisi’nde aylardır tartışılan MAKZON Projesi yeniden gündem maddesi olarak geldi. Mecliste ortamın gerilmesine sebep olan MAKZON Projesi komisyona havale edildi.

CHPli Meclis Üyesi ve TMMOB Üyesi Hüsnü Meydan TMMOB’nin halkın çıkarına olan konuların yanında olduğunu belirtti.

AKP’li Murat Uzun “Proje ile ilgili bilgileri toplumun önüne koydum. Ayıp ediyorsunuz, iftira atıyorsunuz. Sanki benim projem, bu proje benim projem değil Bunu böyle yansıtamazsınız” diye tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Atınç Kayınova; “Bizim önergemizi kabul etmediniz ama burada henüz yargı süreci tamamlanmamış fizibilite raporu tamamlanmamış. Tartışmaların olduğu kamuoyunun tam aydınlanmadığı biz iyi niyetle ilgili değil orayla ilgili hala halk adına birçok soru işaretinin olduğu boyutta bunun gündeme alınmış olması meclis adına bir talihsizlik olarak gördük.”

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Ocak ayı 1. Birleşim Toplantısı, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı’nda yapıldı. Gündemde 25 madde bulunup Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu’nun verdiği 2 önergeden biri gündeme alınarak toplamda 26 madde görüşüldü.

(CHP) Grubu Belediye Meclisine suya yapılan zammın geri çekilmesi için bir önerge verdi. Suya yapılan zammın geri çekilmesi için verilen 2. önerge oylamaya sunuldu.

Alan: “Hangi Belediye Başkanı Suya Zam Yapmak İster Ki?”

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, hiçbir belediye başkanının suya zam yapmak istemediğini belirterek “Bir Belediye Başkanı için suya zam yapmak çok zor. Hangi belediye başkanı suya zam yapmak ister ki. Ama bu işin bir maliyeti var ve bu maliyeti karşılamak gerekiyor Biz bu maliyeti karşılamakta zorlanıyoruz. Suya istemeye istemeye zam yaptık” dedi. Suya zammın geri çekilmesi için verilen önerge oy çokluğuyla ret edilerek gündeme alınmadı.

Kayınova: “Burada Henüz Yargı Süreci Tamamlanmamış Fizibilite Raporu Tamamlanmamış”

CHP Grup Başkan Vekili Atınç Kayınova, MAKZON Projesini ilgilendiren 22 ve 23. maddelerin Belediye Meclisi’ne getirilmesini talihsizlik olarak değerlendirerek şöyle konuştu; “2021 yılının ilk meclisine tekrar geldik. İdari boyutları tamamlanmış görünüyor. Ama hukuki bölümü yargının henüz karar vermediği bu konuda teknik insanların görüşlerini yargıya aktardıkları bir süreç yaşanırken, olası bir çelişecek karar çıkması durumunda bu meclisin saygınlığını tartışılır. Bizim önergemizi kabul etmediniz ama burada henüz yargı süreci tamamlanmamış fizibilite raporu tamamlanmamış. Tartışmaların olduğu kamuoyunun tam aydınlanmadığı biz iyi niyetle ilgili değil orayla ilgili hala halk adına birçok soru işaretinin olduğu boyutta bunun gündeme alınmış olması meclis adına bir talihsizlik olarak gördük.” İYİ Partili Üye Vahdet Velioğlu da yasal süreç varken bu konunun yeniden gündeme gelmesini doğru bulmadığını belirtti.

MAKZON Belediye Meclisini Karıştırdı

MAKZON Projesi ile ilgili gündem maddesinde söz alan Murat Uzun, yer tartışmasını kast ederek TMMOB’nin her şeye karşı çıktığını ifade etti. CHPli Meclis Üyesi ve TMMOB Üyesi Hüsnü Meydan TMMOB’nin halkın çıkarına olan konuların yanında olduğunu belirterek Murat Uzun’a soruları olduğunu söyledi.

Maden Makinaları Üreticileri Kooperatifi Üyesi Murat Uzun, sinirlenerek ayağa kalktı. Uzun, “Proje ile ilgili bilgileri toplumun önüne koydum. Ayıp ediyorsunuz, iftira atıyorsunuz. Sanki benim projem, bu proje benim projem değil Bunu böyle yansıtamazsınız” diye tepki gösterdi.

Alan: “Murat Bey’in Projesiymiş Gibi Konuşma”

Murat Uzun’u Belediye Başkanı Ömer Selim Alan sakinleştirerek “Hüsnü Bey, projeyi Murat Bey’in projesi gibi konuşma” dedi. Hüsnü Meydan “Bu konu Zonguldak’ta kamuoyuna açıklanıp tartışmaya açılmadı. Zonguldak’ı yeni baştan yaratacağız, dediniz. Bütün şehirlerde sanayiler kent dışına çıkartılırken siz şehrin içine soktunuz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: