Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy anıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şubesi’nce düzenlenen anma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

ADD Devrek Şube Başkanı Tülay Karademir burada yaptığı konuşmada, “24 Ocak 1993’te katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da katledilen Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıl dönümleri arasındaki günleri içeren haftanın ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ olduğunu hatırlattı.

Başkan Karademir konuşmasında, “1993 yılından bu yana düzenlenen hafta, demokrasi ve adaletin kurumsallaşması için el ele veren, tam bağımsızlık inancını ve Kuvay-ı Milliye bayrağını yere düşürmeden, günümüze ışık tutan Türk aydınlarını minnetle anıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Konuşmasını, “Özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savunan cesur kalem Uğur Mumcu’yu 28. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.”diye devam eden ADD Devrek Şube Başkanı Karademir, “Aydınlanmanın öncülerinden, Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin, ulusal bütünlüğün yılmaz savunucusu, yaşamını toplumun gerçekleri öğrenmesine adayan, doğruların üzerine korkusuzca giden Mumcu, özgürlüğün simgesi, Cumhuriyetin sesi olmuştur. Onun bir araştırmacı gazeteci, düşünür olarak üstünde durduğu konuların, yaptığı çalışmaların, günümüz için ne kadar aydınlatıcı olduğunu bugün daha da iyi anlıyoruz. Yılmamış, yıldırılamamış tüm demokrasi şehitlerimize; bizlere kattıkları için teşekkür ediyor, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savunan cesur kalem Uğur Mumcu’yu 28. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.” Dedi.

Başkan Karademir konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Muammer Aksoy, Gaffar Okkan, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç gibi adını sayamadığımız nice aydınlarımız aydınlık bir gelecek için Gazi Mustafa Kemal’in çizdiği yolda hiçbir güçten korkmadan ilerlerken katledilmişlerdir. Bağımsız, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti için büyük bedeller ödeyen aydınlarımız ve daha niceleri

susturulamadı. Susturulamayacak. Bizler de canını, demokratik ve çağdaş bir Türkiye özleminde sonlandıran bu cesur insanların açtığı yolda yürümeye devam edeceğiz. Söylediklerinin canı pahasına arkasında duranlar, belki size layık olamadık. Fakat şunu da bilmenizi isteriz her şeye rağmen tambağımsız,laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti için bizler de ölüme hazırız. Yıllar önce sevgili Uğur Mumcu, “Kanıtlanan bir başka gerçek de “hukuk devleti” sisteminin vazgeçilmez varlığı ve önemidir. “Hukuk devleti”nin zedelendiği her ülke kargaşalarla, zorbalıklarla, diktatörlüklerle karşılaşmak yazgısı ile karşı karşıyadır. Hukuk devleti, bireylerin olduğu gibi, sendikaların, partilerin ve kurumların ortak güvencesidir.

Bugün gelinen noktada ise hukuka aykırı soruşturmalar, savunma hakkının kısıtlandığı yargılamalar, yapılırken kimseden çıt çıkmıyor. Akamemik kadrolar sessiz, silahı kalem olan basınımız susturulmak amacıyla baskı altında, savunma, savunulmaya muhtaç hale getirilmeye çalışıyor.Farklı düşünce ve söze tahammül edilmeyen anlayışa rağmen biz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olan yurtseverler  olarak:

‘….Mezar taşı gibi dimdik, mezar toprağı gibi taptaze uzattık boynumuzu yağlı kementlere, korkmadan öldük ey halkım, Unutma bizi…’ diyen o yüce gönüllü insanı Unutturmayacağımızı bir kez daha hatırlatıp sonsuz saygılarımızı sunuyoruz.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: