Başkan Alan’a bir mesaj verildi

Geçtiğimiz haftanın ana manşet haberleri yağan yoğun kar ve buna bağlı olarak, özellikle merkez ilçe, Kozlu, Kilimli’de yerel ve merkezi yönetimin yereldeki sorumlularının kar ile mücadelesi konuşuldu, tartışıldı ve hala tartışılmaya devam ediyor.

Fakat en yoğun tartışma konusunu Merkez İlçe Zonguldak Belediyesi ve doğal olarak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan idi. Karla mücadelede Belediye hizmetleri sınıfta kaldı. Özellikle ana arterlerde kaba temizliğin dışında merkez mahallelerde hala kar yığınları var. Ve belediyenin değil, havanın ısınmasıyla eriyen durum aldı.

Sular kesildi,elektrik direkleri yıkıldı.

Tabi ki Enerji-Sa’nın yapması gerekeni Belediyeye yüklemiyoruz ama işin bu yanının olacağı öngörüsünü yapamamaktan kaynaklanan kısırlığın tüm bunlara neden olduğunu yaşadık gördük.

Çok kullanılan terim, “Vizyon meselesi”, “Planlama”, “Organize olma”, “Kriz yönetimi” vb tüm bunlar bu dönem işlemedi.

Her Belediye ile ilgili bir şey yazmaya kalktığımda aklıma, kendimin de görev yaptığı yada beş yıl boyunca meclis üyeliğinden edindiğim, tecrübe, o devasa binanın içinde çalışan yüzlerce insanın çalışmalarla ilgili duygu ve düşünceleri aklıma gelir.

Parayla da olsa kimseye yeri geldiğinde iş yaptıramazsınız. İşçi sınıfı, emekçiler, yani emeğini satarak, yada satmak zorunda kalanların üretimden gelen güçlerini mutlaka aktif-pasif kullandıkları zamanlar vardır. Örgütlü ve sığınacağı limanların olduğu dönemlerde başka tutum alır, yalnız, güçsüz, örgütsüz olduğu dönemlerde farklı tutum alır ama alır.Boş geçmez.

Sınıf içgüdüsü böyle bir şey. O nedenle bu tür büyük organizasyonların başında olan, kenti yönetmeye talip olanlar mutlaka bunları hesaba katmalılar. Bu kişisel bir durum değil, toplumsal mücadeleler tarihinin devrederek bugünlere getirdiği bir durum.

Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim Alan, işte bu ideolojik formasyondan gelmediği için, olayları daha çok kişiselleştirerek, kadrolarla oynayarak, o kadroyu alıp, diğerini baypas ederek kenti yönetmek, krizi bertaraf etmek tarzında davrandı. Ama nafile.

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan basın toplantısında, “Her şeye rağmen bizi hazmedemeyen biriler var. Onlara Kızılay sodası tavsiye ederim. Beni buraya halk getirdi. 3 sene sonra yetersiz bulurlarsa indirmesini de bilir. Kimse heveslenmesin, Allah’ın izniyle 3 dönem daha buradayım” diye dile getirdiği büyük sözleri yeniden düşünmesi gerekiyor. Bu yoğun yağan kar ve ona bağlı olarak ortaya serilen sorunların altından kalkmak için bırakın o kadro sizler için, “Bu başkanla biz bir değil sağlığı elverdiği sürece birlikte çalışırız” desin.

Tabi buna fırsat vermek de ayrı bir hoşgörü meselesi.

Belki iddialı bir şey söylüyorum ama, bu sınıfta kalma notu, tesadüfi değil, personelin Başkan Alan’a bir mesajı idi.

Bu işaret fişeği gibi bir şey. eğer aynı tarzda giderse bu gün zamanı geldiğinde karşısına çıkacaktır.

Bundan hiç şüphesi olmasın.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: