İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen’den  Bülent Ecevit Üniversitesi’nin “Filyos Çalıştayı” adı altında iki günlük çalışmasına yönelik olarak tepki geldi.

Erkmen , “Üniversitelerin Nasıl Siyasallaştığını Tüm Kamuoyuna Gösterdiği İçin Rektörümüzün Şahsında Üniversite Yönetimimize Teşekkür Ediyoruz”dedi

Açıklamada; “ Son olarak çalıştay programını bilmediğimiz için sayın rektörümüze şu soruyu sormak isterim. Çalıştay konuları arasında Filyos bölgesinde yapılan ihaleler konulu bir başlık var mıdır? Veya ihalesi yapılıp da şuan kamuoyuna açıklanmayan başka bir ihale var mıdır? Bari yapılacakları bilmiyoruz ama yapılanlar hakkında bilgi sahibi olmak Zonguldak’ lının hakkıdır diye düşünüyoruz” diye sordu

Erkmen açıklamasında şu iadalere yer verdi, “Üniversite yönetiminin bilmesini isteriz ki Filyos Projesi, yerel basındaki açılış resminde gördüğümüz koca salondaki yaklaşık 20 kişinin değil, Ömer Barutçu bakanımızdan beri her hükümetin katkı verdiği Zonguldak ve bölge halkının projesidir. Binlerce kişinin oy verdiği muhalefet siyasi partilerini ve sivil toplum örgütlerini dışlayarak yapılan bu tür çalışmalar ayrımcılıkla değil, bütünleştirici politikalarla başarıya ulaşır. Bunları bir muhalefet partisi başkanı olarak değil, aynı zamanda başından beri projenin içinde olup Filyos Projesi’nin geleceği için kafa yoran, bu bölgedeki havaalanını atıl vaziyetten işler vaziyete getiren, Filyos ırmağını sedde içinde alarak fiziki olarak proje çalışmanın başlatılmasına emek verenlerden ve de üniversitenin kuruluşundan beri üniversitenin büyümesine katkı veren, bu yüzden de üniversitemizce fahri doktora ünvanı verilerek ödüllendirilen bir kişi olarak söylüyor ve siyasi ayrımcılık yaptıkları için üniversite yönetimini kınıyorum, üzüntülerimi bildiriyorum.

Üniversitenin büyümesi, gelişmesi söz konusu olunca bizim Zonguldak’ımız, herkes katkı versin, çalıştay olunca biz bize yeteriz, bana AKP yeter demek sizi yüceltmez. Korkmayın, kimse projeyi çalmaz. Daha iyiyi, daha güzeli bulmak, yapılanları kamuoyuna yakından tanıtmak amaçlanıyorsa bölgemiz için son derece önemli bu proje kimseden saklanamaz. İnsanlar dışlanamaz. Çalıştayın bu haliyle bu amaca ulaşmak için yapıldığını kimse söyleyemez.

Ancak üzüntümüz Zonguldak’ta geçmişten gelen ve bugüne kadar gördüğümüz demokrasi anlamındaki güzel görüntüler, teamüller, o kültür son zamanlarda tamamen ortadan kaldırılmış, adeta muhalefet yok sayılmıştır. Sorduğunuzda ise “Kasıt yok unutulmuştur” cevabı her zaman hazırdır. Bunun örneklerini her gün değişik programlarda görüyoruz. Bu bize eksiklik değil aslında iktidara ve iktidara yakınlaşmak için şirinlik yapan kurumlara eksi puan yazmakta, Zonguldak’ta oluşturulmak istenen birlik, beraberlik ortamına zarar vermektedir. Son olarak çalıştay programını bilmediğimiz için sayın rektörümüze şu soruyu sormak isterim.

Çalıştay konuları arasında Filyos bölgesinde yapılan ihaleler konulu bir başlık var mıdır? Veya ihalesi yapılıp da şuan kamuoyuna açıklanmayan başka bir ihale var mıdır? Bari yapılacakları bilmiyoruz ama yapılanlar hakkında bilgi sahibi olmak Zonguldak’ lının hakkıdır diye düşünüyoruz.”