8 Mart Emekçi Kadınlar Günü Kim ne mesaj verdi?

 

Basın Emekçisi Kadınlar

Zonguldak Kadın Basın Emekçileri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Öznur Güneş yaptı. Açıklamada kadınların sorunlarının ortak olduğu ve bu sorunlarla birlikte mücadele etme mesajı verildi. Kadın gazeteciler, kadına şiddet ve kadın cinayeti haberleri yapmak istemediklerini belirterek “Artık kadın cinayetleri haberleri yapmak istemiyoruz. Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir.” dediler.

Vali Mustafa Tutulmaz;

“Kalbimizde her daim en güzel ve en müstesna bir yere sahip olan, sonsuz sevgi, özveri, şefkat ve fedakârlığı temsil eden kadınlarımız sağlıklı bir toplum ve aile yapısının mihenk taşıdır.”

CHP Milletvekili Ünaş Demirtaş;

“21.yüzyılda Türkiye’de kadınlar çalışma yaşamında, sosyal yaşamda ve aile yaşamında sömürüye ve birçok saldırıya maruz kalmakta, canlarına kastedilmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 2021 Ocak ayı raporuna göre 2021’in ilk ayında 23 kadın erkekler tarafından öldürülmüş, 14 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 23 kadından 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemezken, kadınlardan 2’si ekonomik nedenlerle, 5’i de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadına yönelik cinsel istismar ve kadın cinayetlerindeki bu tablonun durdurulması için hukuksal ve toplumsal tüm önlemlerin etkin bir şekilde alınması şarttır”

AKP Milletvekili Polat Türkmen;

“Annelik gibi ulvi bir sıfata sahip olan kadınlarımız, yetiştirdikleri nesiller ile tarihin akışına yön vermektedirler. Evlatlarımızı, yani geleceğimizi yetiştiren annelerimizin sosyal yaşamda aktif olması, siyasi ve sivil toplum faaliyetlerine katılması ve üretimde bulunmasını destekliyoruz. Unutmamalıyız ki kadınların güçlü olduğu toplumlar, bir bütün olarak yükselir.”

CHP İl Başkanı Murat Pulat:

“Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması gereklidir. Kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir.Atatürk; kadınlarımızın medeni ,sosyal ve  siyasi hakları için çalışmış, Türk Medeni Kanunun kabulü ile toplumsal ve ekonomik hayatta kadın-erkek eşitliğini sağlamıştır.”

AKP Milletvekili Hamdi Uçar:

“Unutmayalım kadın hayattır. Kadın bir güne sığdırılamaz her günün, her anın içindedir. Bir milletin temeli, bir toplumun kurtarıcıları her daim kadınlar olacaktır.”

GMİS Genel Merkez Yönetimi:

“Emekçi kadınlar; birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart’ta meydanlarda ve her ortamda etkinler yaparken, her gün emekten yana mücadele içindedirler. Kadınların verdiği bu mücadele tarihi, bizlerin emek mücadelesine de ışık tutmaktadır.Kadına yönelik şiddetin sona ermesi, tüm kadınlarımızın emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alması, çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almaları, siyasette, iş dünyasında, sosyal hayatta daha çok sayıda ve daha aktif olmaları en büyük dileğimizdir”

Birleşik Kamu-İş Temsilcisi Metin Kahveci:

“8 Mart, kapitalizme, sömürüye, gericiliğe,  baskı ve şiddete karşı duran dünya emekçi kadınlarının günüdür. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 66 kadın cinayetlere kurban gitmişken, ardan geçen 19 yılda katledilen kadın sayısı 8 bine çıkmıştır.6284 sayılı 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun yürürlüğe girdiği 2013 yılından 2020 Ocak ayı sonuna kadar 448 bin 409 kadın şiddete maruz kalırken,1 milyon 608 bin kadın ise koruma talebinde bulundu. Kadınlar sadece aile içinde değil iş yerinde de sömürüye, adaletsizliğe ve ölümlere kurban gitmektedir”

EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli;

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar, kadınlara reva görülen koşullara karşı onları ortaklaştıran yoksulluk, işsizlik, kriz, eşitsizlik ve şiddete karşı taleplerini haykıracak. Kapitalist sömürü düzenine karşı emekçi sınıflarla birliklerini güçlendirmeye, cesaretlerini, umutlarını ve mücadelelerini büyütmeye devam edecek.Güvenceli iş, şiddetsiz yaşam ve eşitlik için meydanları dolduracağımız bugün de, tüm dünya ülkelerinin emekçi kadınlarına selam olsun!

İYİ Parti Zonguldak Kadın Politikaları Başkanlığı 

Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir  şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır. Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz” 

Saadet Partisi Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Hanife Aydın:

“Kadın, yaradılışı gereği analık vasfı ile toplumu oluşturan en önemli unsurdur.Bu nedenle kıymetli ve önemli sorumlulukları vardır. İlk mürebbiyedir.Yapıcı, onarıcı, toparlayıcı ve koruyucu özellikleri ile ailenin bel kemiğidir.Bu yüzden geleceğimizi şekillendiren ve evde ağır işçi olarak çalışan kadınların, ev hanımlarının, “özlük haklarının verilmesi” için yapılacak düzenlemeler bir lütuf değil, en doğal hakkın teslimidir.Kadın intihar ve cinayetleri, şiddet ve istismar vakaları, bu memleketin en derin yaralarıdır.Bu konuda en yüksek hassasiyeti göstermek hepimizin insanlık vazifesidir.Tek bir kadının, bir insanın uğradığı zulmün karşısında ayağa kalkmak öncelikle inancımızın gereğidir.Kişinin “biricik hayatı” hiç kimsenin tekelinde değildir. Ve fiili duruma ceza, en üst seviyeden verilmelidir.”

MHP Kadın, Aile ve Engellilerden sorumlu il başkan yrd. Mevlide Yalçıner

“Kadın annedir. Kadın kardeştir. Kadın abladır.Kadın VATAN dır. Toplumun sürekliliği için önemli bir faktördür daha ileri ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır kadın ile erkeğin bir bütün olduğunu ikisinden biri olmazsa diğerinin eksik kalacağı düşüncesi ile önümüzdeki günlerde ve yıllarda şiddet ne olduğunu bilmeyen kadınların cumhuriyet ile kazanılmış haklar ve özgürlükleri ile birlikte yaşamın her alanında başarıyla yer almış Türk ve dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: