Zonguldak Kadın Basın Emekçileri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması düzenledi.

Madenci Anıtı’nda yapılan basın açıklamasına; Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Öznur Güneş, ELMAS TV Haber Müdürü Gamze Taşdemir, İnanış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Spor Muhabiri Fadime Elma, İnanış Gazetesi Yazarı Arife Güleryüz, KANAL B Zonguldak Temsilcisi Duygu Elma, Susma Gazetesi İmtiyaz Sahibi  Sevim Arı ve Çınar Medya Yazı İşleri Müdürü Gülseher Cinal katıldı.

Basın açıklamasını Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Öznur Güneş yaptı. Açıklamada kadınların sorunlarının ortak olduğu ve bu sorunlarla birlikte mücadele etme mesajı verildi. Kadın gazeteciler, kadına şiddet ve kadın cinayeti haberleri yapmak istemediklerini belirterek “Artık kadın cinayetleri haberleri yapmak istemiyoruz. Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir.” dediler.

Saha çalışanları olarak Coronavirüs aşısı olmak istiyoruz.”

Basın Kadın Emekçilerinin açıklaması şöyle; “8 Mart, özgürlük ve eşitlik meşalesini yanarak yakan kadınların geleceğimize tuttuğu  bir meşaledir. Bu meşalenin ışığında Zonguldak basın kadın emekçileri olarak, kadınların sorunlarına duyarsız kalamayız. Biz kadın basın emekçileri olarak hayatın içindeyiz, sokaktayız, alanlardayız. Sorunlarımızı diğer kadınların sorunlarından ayrı tutamayız. Yaptıkları haberlerden dolayı şiddete maruz kalan meslektaşlarımız var. Her gün  bizde sahalardayız ve yaptığımız bir haberden dolayı  şiddete maruz kalabiliriz. Bizimde can güvenliğimiz yok. Diğer taraftan bilindiği gibi salgın dönemindeyiz ve Coronavirüse yakalanmamak için özveri gösteriyoruz. Salgının ilk gününden bu yana kadın gazeteciler olarak hep sahada yer aldık. Bugüne kadar kendimizi ve sevdiklerimizi Coronavirüs salgınından korumaya çalıştık. Salgın sürüyor ve bizler hala görevimizin başındayız.  Bizler bilinçli insanlarız ancak hep sokaklardayız. Saha çalışanları olarak Coronavirüs aşısı olmak istiyoruz. Biz kadın basın emekçileri olarak kadına yapılan her türlü şiddete karşıyız ve bu anlamda tüm kadınlarımızın yanındayız. Bizler bu tür haberleri yazarken empati yapıyoruz ve psikolojik olarak etkileniyoruz. Kadın basın emekçileri olarak kadına yönelik her türlü şiddet ve cinayet haberlerinde yüreğimiz yanıyor, kalemimizden kan damlıyor. Artık kadın cinayetleri haberleri yapmak istemiyoruz. Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir.”