Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi  tarafından düzenlenen ‘Uluslararası İslam, Modernite ve Gençlik Sempozyumu’  ülkemizden olduğu kadar yurt dışından da alanında başarılı bilim insanlarının katılımlarıyla 02-03 Nisan 2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kura’n Tilavetinin  okunmasının ardından açılış konuşmaları ile başlayan sempozyuma Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personel katıldı. Öğrenciler ve diğer katılımcılar  da açılışı çevrim içi olarak bağlandı.

İki gün süren sempozyumun  açılış konuşmasında konuşan Rektör Yardımcısı ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Seyfullah Kara, sempozyumun düzenlenme amacı ve kazanımları hakkında bilgiler aktararak, bu bağlamda  etkinlik süresince  İslam ve modernite karşısında gençliğin durumlarının  tüm boyutlarıyla ele alınacağı sempozyumun geleceğin teminatı olan gençlik adına faydalı sonuçlar getirme temennisinde bulundu.

Konuyla ilgili olarak Bülent Ecevit Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı da konuşmasında, modernizmin kısa tarihçesine değinerek, geçmiş dönemlerden günümüze kadar geçen sürede genç neslin yaşadığı gelişim ve dönüşüme ilişkin örnekler verdi.  Modernizm ve gençlik kavramlarının birbirleri ile olan etkileşimlerinin inanç, yaşam tarzı ve değerler üzerinde önemli etkileri  olduğunu söyleyen Rektörümüz, içinde bulunduğumuz iletişim ve teknoloji çağında   dini ve insani değerlerin yaşatılmasının önemine değindi. Teknolojinin en önemli hedef kitlesini oluşturan gençlerimize  gelenekler, değerler ve inançların modernizmin yıkıcı etkilerine karşı farkında olmaları çağrısında bulunan Rektör Prof. Dr. Çufalı,  gençliğe  doğruluğun, gerçeğin ve insani değerlerin izinden ayrılmamaları ve bu prensiple  gelecek nesillere de  örnek olmaları tavsiyesinde bulunarak, sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sempozyum, konuşmalarından ardından Zoom video konferans üzerinden gerçekleştirilen bilimsel oturumlar ile devam etti.  “Günümüz Gençliğinin İnanç Sorunları ve Çözüm Arayışları”, “Asr-ı Saadette Gençlik ve Gençlik Değerleri”, “Kur’an’ın Gençlik Modellemesi”, “Gençlik, Modernite ve Din Eğitimi”,  “Gençlik ve Yeni Dini Hareketler”, “Dijitalleşme Çağında Gençlik”, “Milli Mütefekkirlerimiz ve Gençlik”, “Sekülerizm ve Gençlik”, “Medya, Din ve Gençlik”, “Modernite ve Gelenek İkileminde Gençlik”, “Modernite Sürecinde Gençlik” ile “Toplumsal Değişme ve Gençlik” konu başlıkları ile alanında ilk defa geniş kapsamlı çalışma özelliği taşıyan sempozyumda 13 farklı oturumda  37 üniversiteden 54 akademisyen bilimsel tebliğ ve makale sunumunda bulundu.