Genel Maden İşleri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil; AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın TTK’ya işçi alımı ile ilgili yaptığı açıklamalara şaşırdığını ifade etti.

Milletvekili Hamdi Uçar’ın yaptığı açıklamaları anlayamadığını belirten GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ” Bu anlamda hamdi beye en yakın zamanda elimizde proje ile ziyaret edeceğiz ve işçi alımına resmi bir şekilde kendisine işçi açıklarımızın olduğunu ve işçi alınması için bizim önümüzde geçmesini kendisine resmi bir şekilde bildireceğiz”dedi

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Hamdi Uçar’a şu yanıtı verdi;

“Sayın milletvekilimizin açıklaması çok hoş olmamış. Biz daha önce de yaşadık bu Polemiği, bizim derdimiz polemik yaşatmak değil sorun çözmek.
Sorunları çözme aşamasında da Türkiye Taşkömürü kurumu işçiler nezdinde ben Türkiye nezdinde de sayın milletvekilimiz.
Milletvekilleri problemleri çözecek insanlar.
Zaman zaman bu tür polemikler yaşanıyor, derdimiz polemik yaşatmak değil Sayın hamdi Bey’in yaptığı açıklamaya bir anlam verebilmiş değilim.
En son KİT Komisyonu toplandı, toplantıda da geçmişten günümüze kadar olan Sayıştay raporları okundu. Hepsinde de işçi açıklarından kaynaklanan zarar ve üretim düşüklüğü yer alıyor.

Bizler zaman zaman milletvekili ziyaretlerimizde bu konuyu sık sık kendilerine anlatıyoruz.
Kimse bizim için işçi talebi yok diyemez. Türkiye’de tek bağıran biziz, sendika olarak işçi talebinde bulunan genel Maden işçileri Sendikasıdır.
Zonguldak‘ta böyle büyük bir ünitenin olması ve istihdamın açık olması, bu kadar işsizliğin olduğu bir memlekette halihazırda işçi alınması noktasında bizim önümüze geçeceklerden bir tanesi de sayın milletvekilimiz Hamdi Uçar’dır.
Bu tür söylemler hoş olmamış, biz bu açıklamaları çok önemsemiyoruz Zonguldak adına beraber mücadele edeceksek her zaman yanyana gelmek zorundayız.
Kavga başlatalım, kavga çıkartalım Zonguldak‘ta kamuoyunu değiştirelim gibi bir derdimiz yok.
Biz işimize bakıyoruz, bu kurum nasıl ayakta durur bu kurumda neler yapılırsa bu kurumun devamlılığını sağlanır ve Zonguldakdaki işsizlik sadece TTK ile değil başka sahalarında açılması gerekiyor sayın vekilimiz bunları açıklasın.
Hangi alanlarda neye öncelik verdiğini gelsin anlatsın. Bizim proje hazırlamak gibi bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen daha önce bülent Ecevit Üniversitesi’ne rapor hazırlattık.
TTK Genel müdürü de aynı yolda o projeye istinaden bir şeyler yapmaya çalışıyor. Birbirimize destek olmamız lazım, köstek olmamamız lazım.
Yaptığı açıklamaları anlam veremedim, açıklamasında KİT Komisyonu nda alınan kararlar yer alması lazım.
Bu çıkan sonuçların çözümü nasıl olması lazım bunun içinde öncelikli iktidar milletvekillerimizden destek bekliyoruz ve köstek beklemiyoruz.
Bu anlamda hamdi beye en yakın zamanda elimizde proje ile ziyaret edeceğiz ve işçi alımına resmi bir şekilde kendisine işçi açıklarımızın olduğunu ve işçi alınması için bizim önümüzde geçmesini kendisine resmi bir şekilde bildireceğiz.
Bu kadar aralıklı işçi alımlarıyla TTK ne kadar ayakta durabilir, biz bunları onlara anlattık anlatmaya da devam edeceğiz.
Sayılar ortada, kamuoyuna da açıkladık geldiğimiz noktada şu an 7 bin 700 işçimiz var. Bu da iş güvenliği ve sağlığı anlamında büyük risk taşıyor.
Herkesin görevi ayrı sendikacı ve siyasetçi bizim görevimiz siyaset yapmak değil. Bu işin sorumluları sadece siyasettir.
Geleceksiniz hep birlikte çalışacağız.

Herkesin seçim bölgesi var. Sizin seçim bölgenizde Zonguldak, Zonguldak için ne yapılması gerekiyorsa biz de destek vermeye hazırız.
Gün geçtikçe TTK eriyor bu bizim hepimizin başarısızlığı.”(Kaynak/Pusula Öznur Güneş)