Zonguldak İli Dernekleri Federasyonu’nun kongresi yapıldı. Yapılan kongrede tek aday olan Necati Başar, federasyon başkanı seçildi.

Dernekler Federasyonunun amacı Ankara’da lobi faaliyetleri yürütmek, kentin hizmetlerini daha da güçlendirmek.

Federasyonda yer alan isimlerde bir farklılık yok.Yani yıllardır mevcut yönetimlerde yada başkanlıklarda yer alan isimler.Tek farkı dağınık gibi görünen aslında zaten birlik içinde hareket eden ayrı-farklıymış gibi duran ama aynı hareket eden isimler.

Bundan önce de 67’ler platformu kurulmuştu.O platformda bir amacı dışarıdaki kıymetlerin kente yönelik yapacakları katkıları birleştirmek.

Hani eskiden reklamlar vardı, “Yok biribirimizden farkımız, aslında biz Osmanlı Bankasıyız” işte öyle bir şey.

Bu ekip bugün 19 yıldır ülkeyi yöneten AKP İktidarına ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a baskı yapabilir mi?

Sayın Cumhurbaşkanım Zonguldak’ta TTK dışında bir üretim alanı yok.TTK’da çalışması gereken işçi sayısı 15 Binlerde olması gerekirken bugün 6-7 binlerde.TTK’ya işçi almaz iseniz değil Zonguldak’a gelmek oy yok.Deme lüsksleri olabilir mi?

Lüsk derken cesaretten, güçlü iradeden, kararlı duruştan, kent insanı için gerçekten yeri geldiğinde kendini feda etmekten bahsediyorum.

Bu federasyon bunu başarabilir mi sizce?

Bakın hemen bir örnek vereyim.

AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar verdiği demekçe,TTK ve GMİS Yöneticilerine ağır eleştiriler yöneltti.

Bu eleştiriyi CHP’li vekil yapsa daha dikkatli değerlendirebiliriz.Ama 19 Yıllık iktidarın milletvekili Hamdi Uçar yapınca tuhaf geliyor.

Tuhaf ki ne tuhaf.Uçar üstelik işçi alımıyla ilgili suçu işçi sendikası GMİS Yönetimine atıyor.

TTK işçi alınması için TTK yönetiminin ve GMİS Yöneticilerinin bir hazırlığı olmadığını belirten Milletvekili Uçar “Bir rapor hazırlasınlar ve bakanlığa sunsunlar. Bunu sadece siyaseti fatura ederlerse işi sulandırırlar” dedi.Şimdi GMİS Yönetimi buna ne cevap verir bilemem ama, şunu sürekli söylerim.İşçi sendikasının, yada şöyle söyleyelim sendikaların görevleri arasında “örgütlü bulunduğu kuruma işçi aldırmak”gibi bir görevinin olduğuna inanmıyorum.

Şunu biliyorum ama GMİS bu konuda her yönetim döneminde, yakın tarihte, Eyüp Alabaş, Ahmet Demirci döneminde Havza Raporu hazırlayarak (2011) TBMM’de grubu olan Milletvekilerine,Enerji Bakanlarına önemli rapor verdiğini biliyorum.

O raporu Üniversite,GMİS TMMOB’unda  değerlendirme ve önerilerini içerdiğini bölgenin bir anlamda Havza Raporu niteliği taşıdığı dile getirilmişti.

Ama Hamdi Uçar bunları görmezden geldiği için o kendi mantığıyla ve yapması gereken sorumlulukları ancak topu taca atarak,yükü işçi sendikasına o da olmadı TTK bürokratlarının sırtına yükleyerek işi çözmeye çalışıyor.

Çünkü o daha çok Öz Süt’e çalışıyor