Geçtiğimiz haftanın ülke ve kent gündemi AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Haziran’da yaptığı Zonguldak ziyareti ile geçti.

Erdoğan geldi,geliyor derken, şimdi müjde(!)leri, açılışları ziyaretlerinin şekli şemali, davetlerin biçimleri gündemede.

Cumhuriyetin kuruluşundan 25-30 yıl sonra çok partili sisteme geçişin sıkıntılarını bugün hala yaşıyoruz.

Devleti ele geçiren parti parti-devlet-lider üçgeninden, demokrasi, çok partili sistem, güçler ayrılığı, kendin gibi olmayana tahammülü bir türlü yaşam biçimine dönüştüremiyor.

Avrupa’nın 1789 Fransız Burjuva Devrimi’nde ki “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” kavramını bugün Cumhuriyetin 100. yılında hala içimize sindiremiyoruz.

Koltuğu ele geçiren, “Ali kıran,baş kesen oluyor” ziyaret sonrası daha net anlaşılıyor ki, aslında ziyaret eden Cumhurbaşkanı değil AKP Genel Başkanı, siyasi bir figür olarak ziyaret yapmış, devletin,milletin imkanlarıyla.

Çünkü ziyarette kimi açılışlar ve davetler ve temel atma törenleri yapıldı.

Törenlere, Cumhur İttifakına İttifakına bağlı partiler (AKPMHP)’nin dışında Millet İttifakı (CHP ve İYİ Parti)’nin yanısıra Gelecek Partisi,DEVA Partisi davet edilmedi.

Başka ziyarette Zonguldak Valiliği ziyaret edilmedi, Belediye Başkanlığı ziyaret edildi.

Yani devleti temsil noktası değil, siyasetin kazımları olarak görülen Belediye ziyareti gerçekleşti.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu.

Doğal olarak milletin paralarıyla yani kamu kaynaklarıyla yapılan Uzunmehmet Cami açılışı,Filyos Liman ve Gaz üretim tesisleri açılışına CHP,İYİ Parti, DEVA Partisi,Gelecek Partisi davet edilmedi.

Basın kuruluşlarının sorduğu soruya CHP İl Başkanı Murat Pulat, “Partimize herhangi bir davet gelmedi. Bu yüzden katılmadık” dedi İşte bu cevaba ilişkin olarak AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, “Muhalefet Milletvekili de olsanız davete ne gerek var? Böyle bir mazerete gerek yok. Konuyla ilgili programa katılmak isteyen herkese kim niye geldiniz demez. Özel bir davetiye gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

Sayın Uçar, Zonguldak İl Genel Meclisi’nde AKP Grup Başkan Vekili İsmail Terzi kadar hoşgörülü olamadın.demokrasiyi içinize sindirmek için daha çok ekmek yemeniz lazım.

O senin dediğin canazede,acılı günde olur.

15-16 Haziran Genel Direniş

KESK’e Bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kamu emekçilerinin Ek Zam talebi ve Ekonomik kayıplar nedeniyle 15 Haziran’da ülke genelinde sokağa çıkacak.

KESK’in bu eylemi aynı zaman[1]da 15-16 Haziran Türkiye İşçi Sınıfının şanlı direnişinin yıldönümünün de 51.Yıldönümüne gelmesi açısından anlam taşıyor.

Sağlıcakla kalın…