“Zonguldak’ın kaderini değiştirdi saygıyla anıyoruz”

21 Haziran Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşu ve Uzun Mehmet’i Anma nedeniyle CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat Basın açıklaması yayınladı.

Açıklama şöyle;

“Uzun yıllar Fransız işgali altında kalan ilimiz, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtuluş ve özgürlük mücadelesi ile Zonguldak’ımızın bağımsızlığa kavuştuğu ve aynı zamanda emeğin başkenti unvanını almasını sağlayan Uzun Mehmet’i andığımız gündür.

Uzun Mehmet’in kömürü bulmasıyla; Zonguldak sanayimizde ve Ülke sanayisinin kalkınması ve madencilik sektöründe önemli bir yere sahip olmuştur. Karaelmas ile birlikte ekonomik, toplumsal gelişimde öncü olan Zonguldak,1924 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra ilk vilayet olma unvanını almıştır.

Bu duygu ve düşünceler ile ; Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıl dönümünü kutluyor, bağımsızlık ve özgürlük ateşini yakan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, taş kömürünü bularak Zonguldak’ın kaderini değiştiren Uzun Mehmet’i ve tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: