Zonguldak’ın doğa ve yeşili ile ve tarihsel SİT alanıyla tanınan Fener Semtinin dokusu hergeçen gün değişiyor.Tarihinde Kömür işletmelerinde, Fransız’lardan günümüze kadar  yönetici-bürokratların, TTK çalışanlarının oturduğu semt, AKP İktidarının 19 Yıllık serüveninde, Yandaşların  oturduğu Lojmanlar, doğal SİT alanından, tavuk beslediği,seraya çevrildiği bir hal aldı.Bir anlamda da kültürel değişimin yaşanadığı bir süreçten geçiliyor.

Fener’de oturan ve Lojman olarak kullanılan konutların arasından geçerken , Tavuk-Horozların geride bıraktığı kokularla, çok verim alınsın diye topraya karıştırılan hayvan pisliklerinin kokularının olduğu vatandaşların şikayetlerine neden oluyor.

Ayrıca TTK yönetimi AKP’li kadroların oturdukları lojmanlara yönelik ise ayrımcı, lojman kurulalarının uygulamadığı gelen bilgiler arasında.

Fener’de oturan vatandaşlar , “İktidara yakın bürokrat yada yandaş isen Tavuk besleyip, sera kurabilir hatta suyu istediğin gibi kullanabilirsin” diyerek şikayetlerini dile getirdiler