Ülkemizin son ayı, Karadeniz’deki sel felaketi ve Akdeniz’deki Yangın felaketi ile sarsıldı. İki olayda da insan unsuru tartışmaya açıldı.

İnsan unsuru derken, derelerin ıslahı ve dere yataklarına yapılan yapılaşma, HES’ler ve ormanlık alanların talanı, yapılaşmaya açılması için yapılan imar hülleleri.

İnsan ile doğanın bağı koptukça daha çok felaketler göreceğimiz kesin. Kentimizde yoğun olarak yaşayan Bartın, Kastamonu, Sinop’lu yurttaşlarımızın can kayıplarını yaşadık.

Derelerin birinci dereceden sorumlu kurumu DSİ (Devlet Su işleri) ama halkta genel olarak o yer[1]leşim yerinde yerel yönetim sorumlu tutulur.

 İşte bu nedenle Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün, (Aynı zamanda Çevre dostu) bölge ile ilgili çok önemli bir çağrı yaptı.

Akgün, Doğancılar ve Kuzyaka mahallerinde yaşanacak olası bir sel felaketine dikkat çekti. DSİ yetkilerini uyardı.

Akgün, “Sel felaketine karşı dere ıslah projesinin programa alınmamasına isyan etti ve TTK, ÇATES, Eren Enerji ve TCDD’nin sel felaketinde zarar görebileceği” uyarısında bulundu. Akgün; “Ülkemizde son günlerde meydana gelen sel felaketlerinin ardından Devlet Su İşleri tarafından Karadeniz bölgesinde sel riski bulunan bölgeler raporla birlikte açıklanmıştı. Açıklanan bu rapor kapsamında ise Kilimli ilçesi Çatalağzı beldesinde’ki Cumayanı deresi de bulunuyor. Devlet Su İşleri raporunda Çatalağzı’ndaki derenin sel riski ile karşı karşıya olduğunu ve bölgenin sular altında kalarak zarar görme ihtimali yüksek olduğu ifade ediliyor”dedi.

Akgün, “Ne yani illa ki birinin ölmesi mi bekleniyor. Hizmetli adaletsizlik söz konusu.Devlet Su işleri’nin raporu doğrultusunda dere ıslah projesinin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz“şeklinde çağrı’da bulundu.

Bu konuda umarız yetkililer, başta Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz olmak üzere konuyla ilgili birimler ve siyasiler sorunun çözümüne yardımcı olurlar.

Belediye Başkanı Adnan Akgün, “Muhalefet partisi CHP’li bir belediye olduğumuz için hem Çatalağzı halkı ve hemde buradaki tesisler cezalandırıyor. Çifte standart uygulanıyor ve proje programa alınmıyor “dedi

Bu konuda Akgün’ün haklılığını Merkez ilçede yaşadık.Zonguldak Üzülmez ve Çaydamar dereleri ile ilgili olarak gerek CHP’li İsmail Eşref, gerekse Muharrem Akdemir döneminde defalarca dere ıslahı ile ilgili raporlar,değerlendirmeler verilmesine rağmen bir türlü adım altılmamış, hatta bildiğimiz, DSİ Zonguldak İl Müdürlüğünden iş makinalarının Derede temizlik yapılması için çalışmaya başlayıpta AKP’li bürokratların çalışmaları durduğu günleri yaşandık.

Umarız yaşanan son sel felaketleri hepimizin bundan dersler çıkarmamıza hizmet etmiştir.

Akgün’ün dediği gibi, “Çözüm bulabilmek için birkaç kişinin ölmesi mi lazım

CHP’de Ebru Uzun farkı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre zamanları bir hareketlenme olur.

İl,İlçe başkanlıklarına adaylar çıkar her aday doğal olarak bir iddia ile üyelerin karşına çıkar. O çalışma yada anlatımla seçilir göreve gelir.İşte ne olursa ondan sonra olur.

Ülke yangın yerine dönmüş, kentte işsizlik olmuş, yerel yönetim hizmeti ranta çevirmiş, yada hizmetin adı ne alaka, kişisel ilişkilerin içinde yuvarlanıp gidiyor. Yollar, kaldırımlar toz toprak içinde, harfiyat gözümüzün önünde denize dökülüyor.

Derelere beton mikserleri artıklarını boşaltıyor.CHP İlçe Başkanları dersinizki Ankara’da yaşıyor.

CHP’de iki vekil ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun da olmasa Ana Muhalefet nerede diye insanın sorası geliyor.

Uzağa gitmeye gerek yok.Kozlu’da yerel yönetim kimde AKP’de.

Basın kamuoyuna yapılan işleri yansıtmasa inanın sorunları kamuoyu duymayacak ve Kozlu güllük gülistanlık gibi algılanacak.

CHP Kozlu İlçe Başkanlığı basının gördüğü sorunları görmüyormu?

Nedir bu pasiflik hani iddianız?

Böyle mi Belediyeyi CHP’ye kazandıracaksınız?

Şimdi diyeceksiniz ki biz geleceğimizin garantisi için çalışıyoruz. Ha bak ona birşey diyemem.

Gün ola harman ola..