Susma; Biraz kendinizden bahsedermisiniz

Arda Kılıç; Herkese merhabalar, ben Arda Kılıç, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Çocukluk hayalimden biri yazar olmaktı ve Türkçe öğretmeni olmaktı. Allah’a şükür ikisini de başardığımı düşünüyorum. Türkçe öğretmeni oldum, Edebiyat öğretmenliği yaptım. Dört seneden beri bu mesleği yapıyorum. Edebiyatı seçme amacım aslında yazar olmaktı. Fakat normal yazarlardan ziyade benim yazarlığım PDF formatında kitap çıkartmış olmamdır. Biliyorsunuz PDF formatlı kitaplar bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarda okunabilen kitaplardır. Kitabı bastırma maliyetleri yüksek. Bu yüzden de PDF formatında çıkarttım ve satışa sundum.

Arkadaşlar kitabım şiir kitabı ve adı “Gözyaşları Kızıl Yağar” Neden bu ismi koydum: Sanırım duygusal yapımdan dolayı diyebilirim. Şiir yazmayı seviyorum ve seki z yaşımdan beri şiir yazıyorum. Bu demek oluyor ki okuma yazmayı öğrendiğim zamandan beri şiir yazıyorum. Bütün şiirlerimi önce defterlerde daha sonra bilgisayar çıkınca, bilgisayarda toplamaya başladım. Git gide şiirlerim birikti ve kitap çıkartma hayalim zaten vardı. Fakat kitap çıkartma maliyetleri yüksek olduğu için mecburen PDF formatında çıkarttım.

Susma; İstediğim başarıyı elde edebildim mi?


Arda Kılıç; Bence normal yazarlar bile istediği başarıyı elde edemiyorlar. Ki bizim yazarlardan çok, okuyan nesle ihtiyacımız var, okuyan kişilere ihtiyacımız var. Gördüğüm kadarıyla – işin içinde olduğum için söylüyorum- neredeyse hiçbir çocuk okumayı sevmiyor ve zorla kitap okutuyoruz.

Susma; Yazar olmak isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?

Arda Kılıç: Türkiye’de bence de en son tercih edilebilecek mesleklerden biri. Zira hem kazanamıyorsun, herhangi bir getirisi yok, daha çok götürüsü var da diyebilirim. O kadar alın teri döküp, emek verip, kitabı bastırmaya yüksek bir maliyet vermek, yazar olmak isteyenleri zorluyor. Yazar olmak isteyen gençlere ise tavsiyem: Başka meslekler yapabiliyorsanız yapın ve yazarlığı yan meslek olarak yapabilirsiniz. Yan meslek olarak yapacaksanız, yazarlık Türkiye’de yapılabilir. Bunun dışında bu kapıda ekmek yok diyebilirim sevgili arkadaşlar. İşin aslı Finlandiya’da yazar olmak isterdim. Devlet Finlandiya’da yazarların yanında oluyor.

Susma: -Neden Finlandiya?

Arda Kılıç: Çünkü devlet, kitabı yazmaya başlayan bir yazara, “Ben yazar olmak istiyorum, kitap yazıyorum.” diyen kişilere, sadece yazar olmak istediği için maaş bağlıyor. Hem de o kitabı bitirene kadar. Yazar olmak isteyen kişi kitabını bir ayda da bitirebilir, bir yılda da, iki yılda da… Ve devlet yazara ne kadar süre olursa olsun maaş veriyor. Yazarın kitabı çıktığında bile devlet her türlü yardımı yapmaya devam ediyor. Bu yüzden Finlandiya’da ki sistem daha güzel. Ayrıca eğitim sistemi de öyle.

Susma: Son dönemde gündeme gelen popüler yazarları takip ediyor musunuz? Aşk romanları, vurdulu-kırdılı, kadını aşağılayan, cinselliğin ön planda olduğu kitaplar… Onlardan bahsedelim; hiç takip ettiğiniz var mı?

Arda Kılıç: İşin aslı son dönemdeki yazarların kitaplarını hiç okumadım. Çok fazla sevmiyorum da. Sizinde de sorunda belirttiğin gibi, böyle böyle türüyorlar diye sevmiyorum işin doğrusu. Eski yazarlarımızı, Edebiyatımızın güzide yazarlarının kitaplarını okumayı daha çok seviyorum. 

Susma:  Kitabınız hakkında biraz konuşalım…

Arda Kılıç: Kitabım bir şiir kitabı ve şiirlerimin içinde aşk da var –her ne kadar yeni türeyen kitaplarda aşk temasını sevmesem de- şiir bu, illaki bir kadın için; bir erkek için yazılır. Ve bunun dışında fevrileşip yazdığım şiirlerim var, Zonguldak için yazdığım; Zonguldak’ın adının geçtiği şiirlerim var.  Aruz ölçüsü ile yazdığım şiirlerim de var. Bu konuda kendimi gelenekselci, geleneğe bağlı bir yazarım diyebilirim bu konuda.

Susma: İlk okuduğunuz kitap nedir? Hatırlıyor musunuz?

Arda Kılıç: Eğer çocukken okuduğum kitabı soruyorsan: “Çizmeli Kedi” yi okumuştum. Hiç aklımdan çıkmaz ve ilk okuduğum en sevdiğim kitaptır.

Susma:Bize Zonguldak için yazdığınız bir şiirinizi okuyabilir misiniz acaba?

Arda Kılıç: Tabi. Senin için bir klişe olacak ama bu bir aşk şiiri aslında.

ZONGULDAK’IN KÖMÜR KARASI YOLLARINDA

Rüya gibiydi seninle yaşadığım.
Tenha bir yerde saçını okşadığım.
Zonguldak’ın kömür karası yollarında,
“Sevdam” deyip sarıldığım.

Rüzgârın nağmeleriyle dans eden saçların,
Israr eden hele o masum bakışların,
Zonguldak’ın kömür karası yollarında,
Akşam vakti kaçışların.

Dünyadaki cenneti yaşatan gözlerin,
Öpmeye kıyamadığım narin ellerin,
Zonguldak’ın kömür karası yollarında,
Sessiz sedasız beklediğim.

Arda KILIÇ
Gözyaşları Kızıl Yağar

Susma: Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Arda Kılıç: Bana bu fırsatı verdiği için Susma Gazetesi ailesine çok teşekkür ederim. Çok güzel ve eğlenceli bir sohbetti. Sevgili okurlarımız kitabımı alarak bana destek olabilirlerse çok sevinirim. Zira kendi kulvarımda yalnız kalmamak ve sonuna kadar devam etmek istiyorum. Çok ama çok teşekkür ederim her şey için.

Kitabı satın almak için:   https://shopier.com/8775995