Bir madencilik hikayesini anlatan ‘Kanunsuz Topraklar’ dizisi için hem İstanbul’un Beykoz ve Kemerburgaz yerleşiminde hem de Zonguldak’ta platolar hazırlandı. İlk sahneleri Zonguldak’ta başlayan dizinin çekimleri TTK Eğitim Ocağında gerçekleştirildi. Fox TV’nin Gold Film imzalı “Kanunsuz Topraklar” dizisinin başrollerinde Uğur Güneş ve Esra Bilgiç rol aldı. Türkiye’nin en iyi senaryo yazarlarından Zülküf Yücel’in imzasını taşıyan dizi 1939’lu yılları konu alıyor. Dizide Kömür madenleri sayesinde zenginleşen bir maden patronu olan Malik beyin kızı Gülfem ve maden işçisi Davut’un arasındaki imkansız bir aşk işleniyor.

FOX TV’de başlayan dizi bir çok izleyicinin dikkatini üzerine topladı. Dizinin konusu çok güçlü ve zengin bulundu. Bunun üzerine izleyiciler dizinin uyarlama olup olmadığını merak etti.

Dizinin konusu 1939 Zonguldak temasıyla başladı. Zonguldak merkeze bağlı bir kasabada özel maden ocağında geçen bir hikaye işleniyor. Dizinin konusu gerçek hayattan alınma mı? yoksa uyarlama mı?

1939 yılında Zonguldak’ta 9 madencinin şehit olduğu bir maden kazası yok. Ancak o yıllarda eski özel ocak sahibi zenginler var. 1’inci Dünya Savaşı eşiği yılları da göz önüne alırsak yer altı ve yerüstü yaşamlarla bir benzerlik taşıyor. 1939 senesinde Zonguldak’ta Mehmet Çelikel Lisesi’nin ilk ders yılıydı. Memleket Hastanesi ve Amele Birliği Hastaneleri hizmette olup verem hastalığıyla savaş mücadelesi veriliyordu. Madenlerdeki çalışma şartları zordu.

Kanunsuz Topraklar dizisi hangi kitaptan uyarlama çekildi?

Dizinin ilk bölümü yayınlanmasının ardından 1. bölümü beğenen izleyiciler bir çok sorunun yanıtını aramaya başlattı. Yapılan açıklamalara göre Faruk Turgut yapımcılığı ve Faruk Teber’in yönetmenliğinde çekilen Kanunsuz Topraklarda dizisi senaryosu Zülküf Yücel’e aittir. Senaryo, o yıllardaki madencilik yaşantısını iyi araştırmış bir doğaçlama örneği havasındadır. Büyük bir izleyici kitlesinin film hakkında yaptığı ortak yorum, konunun kurgulanmış olduğu yönündedir. Özgün bir dizi olmasına rağmen birçok kişi tarafından İnce Memed’den esinlenerek yapılan bir dizi olduğu düşünülmektedir.

Dizinin seneryo yazarı: Zülküf Yücel Kimdir?

14 Mart 1972 tarihinde dünyaya gözlerini açan Zülküf Yücel, lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi sinema televizyon bölümünde yapmıştır. Kariyeri boyunca yapım ekibi, Işık şefliği ve görüntü yönetmenliği de yapmış olan Zülküf Yücel birçok dizi senaryosu ile tanınmaktadır. Profesyonel anlamda senaristliğe başladığı ilk dizi Azad dizisidir. Bununla birlikte Karayılan, Hanımın Çiftliği, İffet, Şüphe ve Dilan Hanım gibi dönemin sevilen dizilerinin senaryosunu kaleme alan Zülküf Yücel bu sezon FOX TV ekranlarında yayınlanacak olan Kanunsuz Topraklarda dizisinin de senaryosunu üstlenmektedir.

Zülküf Yücel’in Senaryosunu Yazdığı Diziler

Dila Hanım

Hanımın Çiftliği

Kaçak

Kötü Yol

Kızlarım İçin

Tövbeler Tövbesi

İffet

İstanbul Sokakları

Kanunsuz Topraklar

Yüksel Yıldırım-30 Eylül 2021

Zonguldak Nostalji