TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Zonguldak Temsilciliği, Maden Mühendisleri Oda binasına yönelik düşünülen değişiklik karararına tepki gösterdi ve dayanışma içinde olduklarını dile getirdiler.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Odama Dokunma” diyerek, “Zonguldak halkının hoşgörüsü, empatisi yüksek… Sahildeki kahvede (yeni düzenlenen halinde de öyle olacaktır), örneğin Ramazan ayında çay içen dostu ile oruçlu olduğu halde keyifle tavla oynayanlara rastlamak çok sıradandı.

Şu sıralar Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesinin bulunduğu binanın, en kıdemli milletvekilimizin Maden Mühendisi olduğu bir dönemde, yine Maden Mühendisi bir Genel Müdürün görev yaptığı kuruma aitken mülkiyet değişikliğine gidilmesi ve Maden Mühendisleri Odasının tahliyesine ilişkin gelişmeler üzüntü yaratmaktadır.

Biz Elektrik Mühendisleri Odası Zonguldak Temsilciliği olarak, ilköğretimden lise ve üniversiteye, meslek mensuplarımıza ve topluma yönelik bir çok etkinliğimizde Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi’nin salonlarından ev sahibi olduğumuzu hissederek yararlandık. Bize bunu hissettiren tüm Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi yönetimlerine teşekkür ediyorum. Çeşitli meslek odası, sendika ve STK’ların Covid öncesi dönemde etkinliklerini gerçekleştirmek için zaman bulmaya çalıştığı, her anı bir çok insanla dolu dolu yaşayan, yaşanan bu mekanın fonksiyon değiştirmesi kimi sevindirir? Bilmiyorum… Ancak üzülecek büyük bir topluluk var, bizimle birlikte…

Uzun yıllar yatırım yapılmayan şehrimizin sahil düzenlemesi ile yenilenirken, yenilenmiş mekanlarda önceden olduğu gibi tüm insanların birbirinin yaşam tarzına saygılı, keyifli zamanlar geçirmesini sağlamak öncelikle karar vericiler olmak üzere, hepimizin görevi olmalı. Yapılan düzenlemelerin tüm kent halkını kucaklaması ve burukluk yaratmasının önlenmesi gerekiyor. Büyük bir kitleyi yok sayarak, onları mutsuz ederek yapılacak düzenlemeden mutlu olmak mümkün mü ?

“İnsan yaşadığı yere benzer” demiş ya şair, Zonguldak insanının genel hoşgörü ve empati kültürüne uygun olmayan bir görünüme de zorlanmamalı şehrimiz… Tarihi değerleri, toplumsal özellikleri ve tüm doğal güzellikleriyle Zonguldak hepimizin.”