Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanlığı’nın olağan kongresi TMOBB Maden Mühendisleri lokalinde yapıldı.Divan Başkanlığı’nı aynı zamanda Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Bahaddin Arı’nın yaptığı ve tek liste ile gidilen kongrede mevcut Başkan Ali Topaloğlu yeniden seçildi.

Dernek Başkanı Ali Topaloğlu yaptığı konuşmada; “Özellikle Pandemi döneminde tüketicilerin mağdur olduğunu hatırlatan Topaloğlu, “Salgın döneminde özellikle zincir marketler vatandaşı soyup soğana çevirdi. Geliri azalan işsiz kalan Tüketiciler perişan oldu. Ülkeyi 20 yıldır tek başına yönetimin bugün ah vah etmesini asla kabul etmiyoruz. Bu yaşananlardan sorumlusunuz. İktidar sahipleri ‘tavşana kaç taziye tut’ misali davranarak vatandaşın kazıklanmasına seyirci kalıyorlar“dedi

Bugünlerde bu mekânın Maden Mühendislerinin elinden almak için, iktidarın yerel yöneticilerinin yoğun çabasına tanık olmaktayız. Bizde Tüketici örgütü olarak 28 yıldır bu kentin sorunlarına değinen çözüm arayan bir kurum olarak görüşlerimizi açıkça ortaya koyacağız. Alınınca kendilerinin bile ne yapacaklarının bilinmedikleri açıkça belli. Birileri yıkılacak birileri kıraathane olacak diye demeçler veriyor. Bu arkadaşlar şunu açıkça ifade edemiyorlar. Biz burayı ne olursa olsun maden mühendislerinden alacağız çünkü onlar bize muhalif diyemiyorlar. Bu kentin iktidar sahiplerine açık çağrı yapıyoruz. Bu girişimden vaz geçin, buralarda yaptığınız birçok mekân var istiyorsanız onlardan birini bunun için kullanın. Kentin bunca sorunu varken gündem saptırarak toplumu kutuplaştırmayın. İşsizlik var, göç var, Hastane yok, Doktor yok, Yol Yok, Otopark Yok, Öğrencinin barınması sorunu var, Çevre kirliliği var. Var da var sizler bu sorunları çözeceğinize varsa yoksa odayı alacağız demek, akıl tutulmasıdır.” diye konuştu. 
Topaloğlu; “Özellikle Pandemi döneminde tüketicilerin mağdur olduğunu hatırlatan Topaloğlu, “Salgın döneminde özellikle zincir marketler vatandaşı soyup soğana çevirdi. Geliri azalan işsiz kalan Tüketiciler perişan oldu. Ülkeyi 20 yıldır tek başına yönetimin bugün ah vah etmesini asla kabul etmiyoruz. Bu yaşananlardan sorumlusunuz. İktidar sahipleri ‘tavşana kaç taziye tut’ misali davranarak vatandaşın kazıklanmasına seyirci kalıyorlar. Siz serbest piyasa diyorsunuz. Ardından fahiş fiyat diyorsunuz. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Fahiş fiyatı önleyecek hiçbir yasa yoktur. Bu söylem tamamen Tüketicileri kandırmaya yönelik bir söylemdir. Zincir marketler kendi aralarında gizli anlaşmalar yaparak yoksul ve dar gelirli tüketicilerin sırtından karlarına kar katmaktalar. Devlet, vatandaşını korumak için gerekli tedbirleri almalı vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Tüketim Kooperatifleri kurmalıdır. Bizim anlamadığımız bir şey, zincir market ülkenin her noktasına binlerce mağaza açıyor. Bu kadar sermaye birikimini biz tüketicilerin sırtından yapıyor. Bu kadar vergi toplayan devlet vatandaşını korumak için kooperatif kuramıyor. Anlayan varsa bizlere de anlatsın. Zincir Marketlere sesleniyoruz. Elinizi vatandaşın cebinden çekin. Ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz vatandaşın soyulmasına seyirci kalmayın. Soygun sadece marketlerde değil her türlü mal ve hizmet alımında vatandaş soyuluyor. Devleti yönetenler seyir ediyor. Biz Tüketici örgütleri bu duruma seyirci kalmayacağız. Tüketicilerin sağlıklı ve güvenli ürüne, gıdaya ulaşması için her türlü girişimde bulunacağız. İlimiz de de Fiyatlar yüksek seyir ediyor. Tüketiciler sağlıklı ve dengeli beslenemiyor. Bu konuyu bizler sürekli gündemde tutmaktayız, tutmaya da devam edeceğiz. Diğer yandan kentimizde Öğrenci yoğunluğu olmasına rağmen bu konuda kent yerel yöneticileri hiçbir tedbir almamakta. Öğrenciye müşteri gözü ile bakılmakta kiralar çok yüksek. Herkes öğrenciyi kazıklamak peşinde bu konularda gerekli tedbirler alınmalıdır. Öğrencilerin beslenme, barınma ve sosyal açıdan rahat olası sağlanmalıdır.”

“Öğrenciler Müşteri Değil, Aileleri Tarafından Bize Emenet Edilen Gençlerimizdir”

“Bu kongreyi salgın hastalık dönemi sürecinde yapıyoruz. Herkesin aşı olması ve kişisel tedbirlere uymasını bekliyoruz. 15, Şube genel kurulumuzun hepimize başarılar getirmesini, hastalıksız, soygunsuz herkesin sağlıklı beslendiği ve barındığı bir süreci birlikte hayata geçirmek dileğimizle, Yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar dileriz.” şeklinde konuştu.

Yönetim Kurulu Şu Şekilde Oluştu:
Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şubesi’nin yapılan olağan kongresinde yeni yönetim şu şekilde oluştu: 
Başkanlığı yeniden Ali Topaloğlu seçilirken,  yönetim kurulu ise;  Şeyda Kaya, Osman Bekaroğlu, Ateş Türeli, Emin Çakmak, Sinan Küçükkaya, Hüsamettin Ayvacı. Denetleme Kurulu’na da; Bahaddin Arı, Ahmet Öztürk ve Metin Genç seçildi