Zonguldak Valilik binasının dış cephesinden önceki yıllarda onarım gerekçesi ile kaldırılan ancak tekrar yerine konulmayan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin akıbeti konusu gündemde tartışma konusu oldu. Yerine kaldırılan ve Porsuk Ağacı figürü konulan ‘Genliğe Hitabe’ yazısını CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM’de sordu ve ulusal medyada gündem oluştu.

Bunun üzerine Zonguldak Valiliği bir açıklama yaptı.

Açıklamada; “İlimiz Hükümet Konağı’nın ön cephesinde yer alan ve bina duvarlarında 2017 yılında yapılan tadilat nedeniyle kaldırılarak muhafaza altına alınan ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından gündeme getirilerek ulusal bir kanalda habere konu olan “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”nin muhafazasında ihmali bulunan görevlilerin tespiti, konunun araştırılması ve gerektiğinde sorumlular hakkında işlem yapılması amacıyla inceleme başlatılmıştır”denildi.

Yavuzyılmaz, “15 Ekim 1927 tarihinde okunmasına başlanılan Nutuk’un son bölümü de 20 Ekim 1927 tarihinde Ulu Önderimizin Türk Gençliğine Bıraktığı Emaneti olan ‘Gençliğe Hitabe’ ile bitmektedir. Bu nedenle hitabenin, mümkünse 20 Ekim tarihinde yerine dönmesi tarihsel bir isabet olacaktır”diye ifade ettiği konunun tartışılması farklı boyutlar alarak devam ediyor.

Türkiye de kavganın kodları değişmiyor.

Bu da o kodlardan biri. İçinde her iki tarafında popülist yaklaşımı ve gündeme giriş tutumları gözleniyor.

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Çağla Dursun, Milletvekiline “Palyaço” yakıştırması sonrası gelen talimatla görevinden istifa etti. Diğer yandan Araştırmacı-Tarih yazarı Hayati Yılmaz’da yazdığı yazıda, milletvekilinin gösterdiği tabelanın Valilik binasından sökülen tabela olmadığına dikkat çekti.

Kentin, kent insanının canı acıyor, hergün bir maden iş cinayeti ile karşılaşıyoruz.Kayıtdışı Ocaklar can almaya devam ediyor. Halk yaşam sıkıntısının burgacında kıvranıyor. Gençler işsizlikle boğuşuyor.

CHP Zonguldak Milletvekili ve Aynı Zamanda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Ünal Demirtaş ,meclis genel kurulunda üniversite mezunu gençlerin işsizlik ve istihdam sorunları üzerine yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizde işgücüne dahil olmayan nüfus dediğimiz; bu ülkenin geleceği, umudu olan gençlerdir. Ama, TÜİK verilerinde bile ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranı 2019 yılında yüzde 26 iken 2020’de bu oran yüzde 28,3’e yükselmiştir. 2019-2020 öğretim yılında, 1 milyon 112 bin genç üniversiteden mezun olmuş ve bu gençlerin sadece yüzde 66,3’ü iş bulabilmiştir. 2020 Eurostat verilerine göre AB ülkelerinde üniversite mezunlarının istihdama katılma oranı yüzde 84’tür. Bu rakamlarla Avrupa’da sonuncusuyuz.Her 3 gençten 1’i işsizdir. Her yıl işgücü piyasasına 1 milyon genç girmektedir.Bu 1 milyon gencimize iş bulamadığınız gibi, mevcut işsizlere de iş bulunamamaktadır.TÜİK, bundan 2 gün önce “İşgücü İstatistiklerini” yayınladı. İşsizliği yüzde 12,1, işsiz sayısını 3 milyon 965 bin olarak açıklamıştır.Ancak gerçek işsizlik rakamı elbette bu değilidir. Sadece Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında 3 ayda İŞKUR’a 518 bin kişi, işsizlik maaşı için başvurmuştur. TÜİK saraydan aldığı talimat ile sarayınbeceriksizliği ortaya çıkmasın diye “İstatistik oyunlarıyla” gerçek işsizlik rakamlarını gizlemektedir. ”dedi

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, Derneğin 15. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Kentin bunca sorunu varken gündem saptırarak toplumu kutuplaştırmayın. İşsizlik var, göç var, Hastane yok, Doktor yok, Yol Yok, Otopark Yok, Öğrencinin barınması sorunu var, Çevre kirliliği var. Var da var sizler bu sorunları çözeceğinize varsa yoksa odayı alacağız demek, akıl tutulmasıdır.” dedi ve ekledi, “Salgın döneminde özellikle zincir marketler vatandaşı soyup soğana çevirdi. Geliri azalan işsiz kalan Tüketiciler perişan oldu. Ülkeyi 20 yıldır tek başına yönetimin bugün ah vah etmesini asla kabul etmiyoruz. Bu yaşananlardan sorumlusunuz. İktidar sahipleri ‘tavşana kaç taziye tut’ misali davranarak vatandaşın kazıklanmasına seyirci kalıyorlar. Siz serbest piyasa diyorsunuz. Ardından fahiş fiyat diyorsunuz. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Fahiş fiyatı önleyecek hiçbir yasa yoktur. Bu söylem tamamen Tüketicileri kandırmaya yönelik bir söylemdir. Zincir marketler kendi aralarında gizli anlaşmalar yaparak yoksul ve dar gelirli tüketicilerin sırtından karlarına kar katmaktalar”

İşte gerçek gündem bunlardır.

Açlık, Yoksulluk, ;İşssizlik,iş cinayetleri,okulları baştan aşağı saran Covit hastalığı ve tedbirsizlik ve gelecek korkusu.

Bu konuları konuşmak,tartışmak ve kurtuluş yolunu göstermektir doğru olan. Sağlıcakla kalın