Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz öncülüğünde Zonguldak’ın yatırımlarında, ekonomik-sosyal yaşamında büyük rol oynayacak olan önemli yatırımların saha incelemesine yönelik teknik bir gezi düzenlendi. 

Gezi programına Vali Mustafa Tutulmaz, AKP Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı,  AKP Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Demir, BAKKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman ve ilçelerin TSO başkanları katıldı.

MAKZON Projesinin İçinden En Az 10 Fabrika Çıkacak

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz öncülüğünde yapılan teknik gezi kapsamında MAKZON Projesi hakkında sunum yapıldı. Maden Makineleri Kooperatifi Başkanı ve ERDİ Makine sahibi Caner Uzun, proje hakkında şu bilgileri verdi: “MAKZON Projesi toplam alan 124.901,70 metre², sanayi alanı 61.330.16 metre², kok fabrika bacası koruma alanı 6.946,62 metre², mevcut teknoloji girişim bölgesi alanı 3.337,89 metre², planlanan teknoloji gelişim bölgesi alanı 6.839,61 metre², teknoloji bölgesi alanı artış miktarı %15 artış, pasif yeşil alan 6000 metre². Projenin tam maliyeti Belli değil Henüz bir çalışma yapılmadı paydaşlar toplanarak bir maliyet çıkartılacak.”

Sunum sonrası Vali Mustafa Tutulmaz, şunları söyledi: “Zonguldak ili Asma ve Çınartepe Mahalleleri Küçük Sanayi Sitesi’nin Zonguldak’ın büyük fabrikalarının kuluçka hanesi olacak. Bugüne kadar çalıştığım şehirlerde örneğin Afyon’da bunu gördüm. Afyon’un sanayisi bir mermer işçiliği ile başlayan, bir mermerin makinasının tekniği ile başlayan ve bu aşamaya gelen sanayi oldu. Önümüzdeki 20-30 yıl süreçte buradan en az 10 tane fabrika çıkacağını düşünüyorum. Burada çok güzel bir eko sistem var; Teknopark var, üniversite var, AR-GE var, küçük imalathaneler var. Ve bunların oluşturduğu ARGE, tecrübe ve üniversitenin desteği ile oluşan iklimde çok güzel ürünler ortaya çıkacak. Bizim geçmişten kaynaklanan bir makine sektörümüz var. Makine sektörü var ama bunu sadece biz biliyoruz. Dışarıdaki insanlar bunu bilmiyor. Burada bir kümelenme olacak, her yerden insanlar gelecek. Zonguldak artık makinacılığın temeli olacak. Bunun için burası çok önemli bir proje. Bizim insanımız nostaljiye fazla takılıyor bu işler melankoli ile olmuyor, realiteye bakmak lazım” dedi. Proje alanı içerisinde bulunan KOK Fabrika Bacası Alanı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onayını aldı. Projede bin 300 kişi istihdam yapılacağı belirtildi