Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz öncülüğünde Zonguldak’ın yatırımlarında, ekonomik-sosyal yaşamında büyük rol oynayacak olan önemli yatırımların saha incelemesine yönelik teknik bir gezi düzenlendi. 

Gezi programına Vali Mustafa Tutulmaz, AKP Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı,  AKP Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Demir, BAKKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman ve ilçelerin TSO başkanları katıldı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz,  kentin kalkınmasında rol oynayacak yatırımların saha incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Beşinci bölge teşvikini elde edecek olan Gökçebey-Devrek OSB’nin çalışmalarını değerlendirdik. Önümüzdeki haziran ayına kadar bitmesini planladığımız Çaycuma Sera OSB’yi inceledik ve bilgi aldık. Oradaki 15 parselin on üçünün ön taksitleri yatırıldı ve ‘biz bu işte varız’ diyen 13 arkadaş başvurularını aldık. Filyos Endüstri Bölgesindeki çalışmaları inceledik ve gördüğümüz şey şudur ki geçen yüzyılın son dönemine kadar ülkemizin kalkınmasına katkısı olan Zonguldak bu yüzyılda da inşallah doğalgaz ve bahsettiğimiz sanayilerle ülkemizi gelişimine ve kalkınmasına önemli katkı sağlayacak. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi. 

Teknik gezi kapsamında Zonguldak ilçelerinin kalkınması için hayata geçirilen Devrek ve Gökçebey Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kurulacağı alanda teknik incelemeler yapıldı.

İlçede kurulması planlanan 640 bin 455 metre karelik alanda Gökçebey-Devrek Organize Sanayi Bölgesi’ne ilk aşamada 85 adet ön talep formları Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne ulaştırıldı. Başvurularla  birlikte 93 adede ulaştı.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında,  “OSB’ye yapılan başvurular 93 adete ulaşmış olup talep edilen toplam alan 2 milyon 453 bin 500 metre karedir. Valiliğimizin uygun görüşü ile birlikte Bakanlığımıza sunulmasına müteakip Bakanlığımızın talimatı ile il müdürlüğümüz tarafından yer seçimi etüt raporu düzenlenerek Bakanlığımıza teslim edildi. Bakanlığımızca oluşturulacak Yer Komisyonu Toplantısı, 13 Ekim 2021 tarihinde valiliğimiz binasında gerçekleştirildi. Bir aylık bekleme süresi sonunda Bakanlığımızdan gelecek ara talimat ile jeolojik etüt çalışmalarına başlanılacak olup rapor sonucuna göre yer seçimi kesinleşecek” şeklinde konuştu.