Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Çaycuma, engellilerin yalnızca rahat erişebileceği değil, aynı zamanda güven ve huzur içinde yaşayacağı bir kent haline de geldi” dedi.


Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Yayımlanan tüm verilere göre, dünya nüfusunun yaklaşık %15’i engelli bireylerden oluşuyor. Bu hesaba göre dünyada 1 milyar engelli bulunuyor. Engelliler tam da bu nedenle, dünyadaki ‘en büyük azınlık’ olarak nitelendiriliyor. Ulusal engelli veri tabanında Türkiye’deki engelli birey sayısı yaklaşık 1.600 bin olarak görünüyorr. Ancak resmi olmayan rakamlara göre toplumda %13 düzeyinde engelli olduğu, engelli sayısının 9 milyon bulduğu söyleniyor. Yaşla birlikte engellilik oranı arttığı gibi her birey, her an engelli olma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. Bu sorunla mücadele etmek, engellileri diğer vatandaşlarla eşitleyecek çözümler üretmek hepimizin önünde ertelenemez bir görev olarak duruyor” dedi.

Çaycuma’yı Gerçekten Engelsiz Bir Kent Haline Getirdik

Kantarcı, açıklamasını, “Çaycuma Belediyesi olarak, engelli yurttaşlarımızın, herkesle eşit yaşam hakkına sahip olması için yoğun çaba içindeyiz.  Tüm cadde ve sokaklarımızda hareket edilebilir durumdaki her engellinin her türlü hizmete, hiç kimsenin yardımı olmadan erişebilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptık. Yükseltisi olmayan yol tasarımı ve engellilerin ayağı hiçbir şeye takılmadan dolaşımını sağlayacak geniş yaya kaldırımları ve yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma’yı gerçekten engelsiz bir kent haline getirdik. İlçemizin en önemli sağlık sunucu olan Devlet Hastanemize erişim için kurduğumuz varagel sistemiyle engellilerin sağlık hizmetine erişim konusundaki tüm engelleri ortadan kaldırdık. Gönül rahatlığıyla söylüyorum ki, Çaycuma, engellilerin yalnızca rahat erişebileceği değil, aynı zamanda güven ve huzur içinde yaşayacağı bir kent haline de geldi” diyerek sürdürdü.

STK’LER Ve Bilim İnsanları Başta Olmak Üzere Tüm Çevrelerle İşbirliği Yapılmalıdır

Engellilerin sorunlarının çözmeye belediyelerin tek başında gücünün yetmeyeceğini söyleyen Kantarcı, “Ancak merkezi hükümetin çözebileceği istihdam, eğitim, her alanda eşit hizmet gibi dev sorunları bulunan engellilerin sosyal hayata katılımının önünde de sorunlar bulunmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde ilkokuldan sonra engelli bireylerin okulu bırakma oranı %25 iken, bu oran İsveç’te %11 Türkiye’deyse  %60’dır. 30-34 yaş arası engellilerin yüksek öğrenimi tamamlama oranı AB’de %22.1 iken bu oran Türkiye’de yalnızca 6.8’dir. Kamu binalarında engellilere yönelik düzenlemeler hala tamamlanmamıştır.  Sorunların çözümü için bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ve bilim insanları başta olmak üzere ilgili tüm çevrelerle işbirliği yapılmalı, birlikte çözümler üretilmelidir. Ülkemizin buna başarabileceğine inanıyor, tüm engelli yurttaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum” diyerek tamamladı.