KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Zonguldak Şubesi SGK önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını BES Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin yaptı.

Çetin konuşmasında; “Ülkeyi A.Ş gibi yöneteceğiz diyenlerin getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hak hukuk adalet talebi her geçen gün yükselirken kamu kurumlarında liyakat yerlerde sürünüyor

Açıklamaya KESK’e Bağlı Sendikaların Başkan ve Yöneticileri, Üyeleri de destek verdi

Açıklamada özetle şu görüşler yer aldı; “Bugün öncelikle Konfederasyonumuzun 8 Aralık’ta kutladığımız 26 Kuruluş Yıldönümü sebebiyle Mücadelemizde yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısı önünde onları saygı ve Minnetle anıyor. Mücadelelerinin Mücadelemizde yaşadığını ifade etmek istiyorum.

Kamu emekçileri olarak fili ve meşru bir hatla direne direne kurduğumuz sendikalarımızın tüm baskılara rağmen emek, barış ve demokrasi mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini bu anlamlı günde

Mutlu bir azınlığın sürekli olarak servetine servet kattığı, başta gençler ve kadınlar olmak üzere milyonlarca yurttaşımızın işsiz olduğu, milyonlarca emekçinin açlık sınırı altında asgari ücrete mahkûm edildiği, çiftçinin mahsulünün tarlada kaldığı, esnafın kepenk kapattığı bir düzende haklarımıza sahip çıkmak taleplerimiz için mücadele etmekten başka bir seçeneğimizin olmadığını biliyoruz.

Gençlerimize KYK borcunu ödeyemediği için haciz işlemi uygulayan siyasi iktidarın milyonlarca dolar kredi borcunu ödemeyen yandaşlarına ihale üstüne ihale verdiği bir düzende merkez bankasının 128 milyar dolar rezervinin buharlaşması siyasi iktidar tarafından bir varmış, bir yokmuş kıvamında masal gibi yurttaşlara anlatılmaya çalışılarak ört bas edilmeye çalışılıyor. Yargı talimatla, maliye ve SGK yapılandırma adı altında aflarla faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkeyi A.Ş gibi yöneteceğiz diyenlerin getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hak hukuk adalet talebi her geçen gün yükselirken kamu kurumlarında liyakat yerlerde sürünüyor.

Döviz kurlarındaki artış karşısında dolarla mı maaş alıyorsunuz” yaklaşımını öne çıkaran siyasi iktidar, doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına dövize endeksli olarak her ay zam yaparken maaşlarımız her ay erimeye devam ediyor.

İktidar geçmiş yıllarda hedeflediği enflasyon oranları, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarıyla bile uyuşmamış, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları iktidarın açıkladığı oranlarının en az iki katı olarak gerçekleşmiştir. Yaşadığımız ekonomik kayıplar yüzdelik zamlarla telafi edilme aşamasını çoktan geçmiştir. 2021 TİS Sürecinde öncelikli talebimiz olan 9.600, TL Yoksulluk sınırı  en düşük  Kamu Emekçisinin  Maaşı olarak verilmelidir.

 • Bugün ülke genelinde alanlardayız, Haklı ve Meşru Taleplerimizi Yüksek Sesle bir kez daha Kamuoyu ile paylaşıyor. Siyasal İktidara  yaşayabileceğimiz bir maaş Talebimizi iletiyoruz.,
 • Tüik’in açıkladığı gerçek olmayan enflasyon rakamlarına göre değil. Bağımsız iktisatçılardan oluşan kuruluşların ve sendikamızın açıkladığı enflasyon verilerine göre “EK ZAM talep ediyoruz.
 • Güvenceli çalışma, grevli gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz,
 • Emek hırsızlığına dönüşen mülakat uygulamalarının son bulmasını, liyakatın esas alınmasını istiyoruz,
 • Kamusal emeklilik sisteminin güçlendirilmesini, Bireysel Emeklilik dayatmasına son verilmesini istiyoruz,
 • Her türlü ek ödemenin emekli maaşlarına dâhil edilmesini istiyoruz,
 • Haksız ve hukuksuz bir şekilde keyfi olarak ihraç edilen büro emekçilerinin işlerine iade edilmesini istiyoruz,
 • Kamuda mobbing uygulamalarının son bulmasını istiyoruz,
 • Vergi dilimi marifetiyle maaşlarımızın erimesinin önüne geçilecek bir düzenleme yapılmasını istiyoruz,
 • Kamuda yoksulluk sınırı altında maaş uygulamasına son verilmesini istiyoruz,
 • Eşitlik, özgürlük, barış, adalet, laiklik ve demokrasi istiyoruz
Reklam