Kdz. Ereğli Kıyıcak Muhallesi  ve Kavakdere sakinleri  Kdz. Ereğli Kaymakamı ile görüştü

Yaklaşık bir hafta önce, Ereğli Kaymakamlığından görüşeme talep eden bölge sakinlerine, 15.12 2021 bugün Saat 09.30 da randevu verildi.

 Kaymakamlık ile görüşmede  , Av.P. Mine Yılmaz ve bölge sakinleri tarafından kendisine  bölgedeki durumu anlatan bir dilekçe sunuldu. 

Kaymakamlık çıkışı açıklama yapan Av. Mine Yılmaz; Mahkeme sürecini,  davanını  kazananıldığını ,  şirketin,  Elli kişiyi işten çıkardığını  ,Bu şirketin yeni bir yer aradığını yakında ekipmanlarını toplayıp gideceğini belirtti.

Bölge halkının cüruf tesislerine tepkisini takip ettiğini belirtti.

 Şirketin gizli ,gizli çalışmış olabileceğine vurgu yaptı.

10 Aralık günü Kaçak cüruf şirketlerinin kavak dereye bıraktıkları atıklar sonucu  ölen balıklar için balık ölümleri olmadığını söylemesi   bölge sakinlerinde şaşkınlığa neden oldu.

Balık ölümleri ve Kavak dereden akan  gri su Ereğli Belediye zabıtası , Alaplı Jandarması ve İlçe tarım  müdürlüğü tarafından  hem görsel olarak, hem numune olarak tespit edilmişti. Bu numunelerin ve fotoğrafların  alındığı sırada bölge halkı fotoğraf ile durumu belgelemişti. 

Ama kaymakam beyin bilgilerine göre ölü balık yok.

O gece, Jandarma ,zabıta ekipleri tarafından çekilen fotoğraflar, alınan su örnekleri ne oldu?Merak konusu.

 Vatandaşın gözü önündeki ölü balıklar ,önceleri pırıl pırıl akan derenin , bulanık gri rengi içinden alınan su örnekleri ne oldu?

Hep beraber  hayal mi görüyoruz.  Toplumsal  histeriye mi uğradık. Her ne hal ise…

İnsan yaşamına ve çevreye duyarlı  bireyler olarak, meşru bir zemine oturmuş olan mücadelemiz, hakkımız olan,tertemiz  göller,pırıl pırıl dereler ve insan yaşamına ,onuruna yakışan bir çevre var olana  kadar devam edecektir.

İnsan olma Erdemine ulaşmış insanların, Yaşamı savunması, doğasına, suyuna, deresine, ağaçlarına ormanına,  börtü böceğe sahip çıkması mücadele etmesi  evrensel bir haktır.

Ayrıca, yasalarımız da, bu hakkı ve sorumluluğu devlet ile birlikte vatandaşlara da vermiştir.

Av. Mine Yılmaz’ın Kaymakamlığa verdiği dilekçe: