ZTSO Başkanı Metin Demir; “Bu durumun istihdam kaybına neden olabileceği endişesini taşıyoruz. Bu hususta görüş alışverişinde bulunmak ve çözüm önerileri oluşturmak üzere Milletvekillerimizin ve Rödevanslı Saha İşletmecilerimizin katılımları ile 20.12.2021 tarihinde bir toplantı tertip ettik. Toplantı sonrasında oluşturacağımız  önerileri ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağız” dedi.

Açıklanan 2022 Yılı asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, “ Yeni asgari ücret çalışanlarımıza ve iş dünyamıza hayırlı olsun. Açıklanan %50,54 lük artış ile asgari ücret 4.250 TL olmuştur. Bu rakam beklentilere cevap vermiştir. Taleplerimiz arasında yer alan tüm çalışanların ücretlerinden asgari ücrete tekabül eden kısmının gelir ve damga vergisinden muaf tutulması olumlu olmuştur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da ifade ettiği gibi Ülkemizin üretim gücünün   korunması için ilave tedbirlere ihtiyaç vardır. Bu tedbirlerin alınmasını bekliyoruz.

Bunların yanında İlimizde hakim sektör madencilik sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz olan rödevanslı saha işletmelerimizdeki çalışanlar için uygulanacak ücret, asgari ücretin iki katı şeklinde belirlenmiştir.

Bu durumun istihdam kaybına neden olabileceği endişesini taşıyoruz. Bu hususta görüş alışverişinde bulunmak ve çözüm önerileri oluşturmak üzere Milletvekillerimizin ve Rödevanslı Saha İşletmecilerimizin katılımları ile 20.12.2021 tarihinde bir toplantı tertip ettik. Toplantı sonrasında oluşturacağımız  önerileri ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağız” dedi.