Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.Cumhurbaşkanı ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında çok önemli rol oynayan, İstiklal Savaşımızın büyük kumandanı, değerli siyasetçi, saygın devlet adamı ve Lozan fatihi İsmet İnönü’nün Ölümünün 48.yıl dönümü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından anıldı.

CHP Zonguldak İl Başkanlığı İsmet İnönü’nün ölümünün 48. yılında önünde saygıyla eğilerek partili kadınlar tarafından anıtına karanfil bırakıldı.

İsmet İnönü Parkı’nda gerçekleştirilen törene CHP Zonguldak İl Başkan vekili Devrim Vural, Merkez ilçe başkan yardımcısı Tayfun Özdemiroğlu, eski belediye Başkanı Muharrem Akdemir, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Çağlar Öztürk, Birleşik Kamu-İş İl Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, önceki dönem İl başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Tören saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu, CHP İl Başkanlığı ve Eğitim-İş Çelenk bıraktı.

Törende konuşan CHP Zonguldak il Başkan vekili Devrim Vural, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.Cumhurbaşkanı ve Kurtuluş Savaşının kazanılmasında çok önemli rol oynayan, İstiklal savaşımızın büyük kumandanı, değerli siyasetçi, saygın devlet adamı ve Lozan fatihi İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 48. yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Büyük kahramanlıklara imza atmış bir asker ve siyasetçi olarak Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Cumhuriyet Halk Partisinin ikinci Genel Başkanı ve milli şef unvanına layık görülen İsmet İnönü; Kurtuluş savaşına katılmış cephede sayısız başarılar kazanmış ve Lozan antlaşmasını imzalayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu almıştır. Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı İsmet İnönü’nün İstiklal savaşının kazanılmasında, devrimlerinin yaşama geçmesinde ülkemizin çağdaş bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde önemli hizmet ve katkıları olmuştur. Her adımını milletin ve devletin geleceğini düşünerek planlayan İsmet İnönü, 14 Mayıs 1950 yılında yapılan çok partili genel seçimler sonucunda iktidarın el değiştirmesini; En büyük yenilgim, en büyük başarımdır. Sükûnetle ve sulh yoluyla iktidarı devir ediyorum. Bundan daha büyük mutluluk var mı?  sözüyle açıklamıştır. Bu sözü tarihi önemde bir ders niteliğindedir.

Her eylem ve sözünde uyarı, çözüm ve inanç aşılayan İsmet İnönü; dünya siyasetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu ve bağımsız duruşunu korumak için çalışmıştır. Ülkemizi 2. Dünya Savaşı’nın büyük yıkıntılarından koruyan İsmet İnönü, ‘gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır’ diyerek, çok net bir tavrın sahibi olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerimle; İsmet İnönü; vatan, millet ve demokrasi yolunda her zaman saygıyla anılacaktır. O’nun eserleri ve aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, vatan için canını veren tüm şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.