Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), bugün açıklanan yıllık aylık 13,58 yıllık da yüzde 36’lık enflasyona karşı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önünde bir eylem yaptı.

KESK Şubeler Platformu Zonguldak TUİK İl Müdürlüğü binası önüne protesto amaçlı siyah çelen bıraktı.

KESK üyeleri, “Sarayın Sipariş enflasyonunu değil,Halkın gerçek Enflasyonunu açıkla” yazan pankart açtı.

Eylemde konuşan KESK’e Bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Zonguldak Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin “2021’i geride bıraktık ancak ne yazık ki yaşadığımız sorunları geride bırakmadık. 2021’de aralıksız devam eden zam yağmuru 2022’nin ilk dakikalarından itibaren zam kasırgasına dönüştü” dedi.

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),TÜİK emekçilerinin yaz-kış hava şartlarını gözetmeden ülkenin dört bir yanında sahadan aldıkları güvenilir bilgilere rağmen, siyasi iktidar eliyle İstatistik bilimini en güçlü yalan söyleme aracı olarak kullanmaktadır. Yıllardır olduğu gibi çarşıda pazarda ya da sokakta yani hayatın en sahici yerindeki enflasyonun yanına dahi yaklaşamayacak veriler, resmi istatistik olarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

Bu nedenle TÜİK’in ürettiği enflasyon rakamları da Devletin ekonomik anlamda daha adil yönetilmesi için gerekli verilerden biridir. Ancak asgari ücretlisi, işçisi, kamu emekçisi, emeklisi ile hepimiz TÜİK’ in bu resmi enflasyon rakamlarının gösterdiğinden çok daha derin bir yoksullaşma yaşamaya devam ediyoruz. Saatler önce açıklanan Aralık ayı enflasyon oranı ile 2022 yılı yıllık enflasyon oranı 36,08 olmuştur. 27 Kasım 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklamış olduğu ‘yeniden değerleme oranı’ ise yüzde 36,2′ dir. TÜİK bir kez daha halkın ve emekçilerin gerçek enflasyon oranını değil siyasi iktidarın resmi enflasyon oranını açıklamıştır.

 “İktidar Kaşıkla Veriyor, Kepçe İle Alıyor!  

Sendikalı ya da sendikasız 3,5 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon emeklinin iradesinin ve ihtiyaçları yok sayılıyor. Kamu emekçileri, 2022-2023 dönemi toplu sözleşmeye gitme sürecinde, yüzde 3’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanan, yüzde 5,45’lik kısmı ise enflasyon farklı olarak ‘lütfedilen’ yüzde 8,45’lik bir zamla karşılaşıyor. Haziran ayı resmi enflasyon oranı üzerinden verilen zam daha maaşlara yansımadan, temmuz ayından geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15, konutlarda kullanılan doğalgaza ise yüzde 12 zam yapılıyor.

Yine 2022 ilk 6 ayında yapılacak olan yüzde 5 artı enflasyon farkı ile yapılacak yüzde 25 zam maaşlarımıza yansımadan 31 Aralık 2021 günü doğalgaza yüzde 25 zam yapılıyor. Yandaş sendika Memur-Sen’ in imzaladığı 5. Toplu Sözleşmede 2021 yılı için anlaştığı yüzde 3+3′ de gördük ki, yıllık enflasyon % 36,02 karşısında öngörüsüzlüğün tescili olmuştur. Şimdi Memur-Sen’e soruyoruz! Kamu Emekçilerinin 2021Yılında oluşan kayıplarını kim karşılayacaktır?

“Tüm kamu emekçilerine ve emeklilere çağrımız açık ve nettir.”

 Yaşamlarımız, ekonomik müjdelerden, reform paketlerinden, çılgın projelerden ve doymak bilmeyen sermayedarlardan daha az kıymetli değildir. Tüm kamu emekçilerine ve emeklilere çağrımız açık ve nettir. Biz bu gidişe dur demediğimiz sürece, sahici ve samimi bir şekilde yan yana gelip el ele vermediğimiz sürece, kapalı kapılar ardında rakamlarla oynadıkları gibi hayatlarımızla oynamaya devam edeceklerdir. En düşük kamu emekçisi maaşının kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır. Ayrıca mevcut zamlar da geri alınmalıdır. Ve 2021’in başından itibaren geçerli olmak üzere sadece geçen yılın kaybını karşılamak için emekli maaşlarına 1000 TL zam yapılmalıdır”