Zonguldak Belediye Meclisi’nin 1 Ocak 2022’nin ilk toplantısı Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın Ankara’da bulunması nedeni ile Meclis üyesi Murat Uzun Başkanlığı’nda yapıldı.

Toplantının ana gündem mad[1]desini oluşturan Zonguldak merkez Çınartepe Mahallesi sınırları içerisinde Zonguldak Küçük Sanayi Sitesi planlamasına yönelik, Zonguldak Belediye Meclisi’nin 6.9.2021 tarihli kararı ile onaylanan 1/5000 Nazım İmar Planı değişikliği konusunda CHP’li Turgut Aydın’ın talebi ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu ve yine aynı tarihli karar ile onaylanan ve yine Turgut Aydın’ın 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine yaptığı itirazın karara bağlanması talebi ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporları okundu. Gündemin ilk 9 maddesi olan MAKZON projesine yönelik CHP’nin yaptığı itirazlar görüşüldü.

CHP’li Turgut Aydın, Atınç Kayınova, Ozan Demirtaş’ın itirazları tek tek okunup oylanırken, Mecliste CHP grubu adına konuşan Turgut Aydın ile AKP Grup Başkanvekili Bekir Selçuk ve Başkan Vekili Murat Uzun arasında sert tartışmalar yaşandı. CHP’li Meclis Üyesi Turgut Aydın, projenin uygulanacağı yerde maden ruhsatı ve usul hatası olduğunun altını çizerek, ‘yasalara kanunlara uygun değil, mahkeme bu sorunu çözecek’ ifadelerini kullandı.

Turgut Aydın, konuşmasında sürecin bitmediğine yasalar karar verecek diyerek konunun mahkemeye taşınacağı sinyalini vermiş oldu

Uzun; “MAKZON Projesinin bir vizyon projesi olduğunu düşünüyoruz.” Oturumu yöneten Murat Uzun MAKZON projesinin Zonguldak için önemine dikkat çekti ve bu yatırımın Zonguldak’a gerek ekonomik, gerekse istihdam anlamında büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Meclis Başkanı Murat Uzun yap[1]tığı konuşmada: “Zonguldak’ın ekonomik, sosyal, kültürel hayatına katkı sağlayacak, bu merkezin içinde tüm Zonguldak’taki sanat icra eden insanlarımızın çalışabileceği, arka tarafta yazılımların yapılacağı bir proje olacak. İnsanlar bir sanayi alanı değil bir yaşam merkezine geldiğini hissedecek. Daha da önemlisi Üzülmez Kültür Vadisi projesi’nin içini dolduracağı bir projeyi burada oylayacağız. Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi, Türkiye Taşkömürleri Kurumu Genel Müdürlüğü, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın bir araya gelerek bir vizyon projesi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.