Zonguldak ve çevresinde sahaf geleneğini sürdüren Zonguldak Sergi Odası; yıllanmış gazete, dergi, kitap, fotoğraf, kart, afiş ve DVD filmleri masa üstüne çıkarmaya devam ediyor.

Soğuksu Sahaf Günleri’nin 12’incisi 13 Ocak 2022’de yeni eklenen dergi, DVD ve kitaplarla başladı.

Kentin en eski mahallesi Soğuksu’da bulunan Sergi Odası/Sahaf; araştırmacılar, okurlar, görsel sanatlar eğitimi alan öğrenciler ve meraklılar için ziyaret yeri olarak biliniyor. 

Yazar ve Tarihçi Emin Karaca’nın anısına adanan Sahaf Günleri, 1 Şubat 2022 tarihine kadar açık kalacak. Etkinlik pazar dışında saat 10.00 – 17.00 arası açık olacak. Sergiye İbrahim Akyúrek’in “Hayat” Başlıklı fotoğraf sergisinden seçilmiş 37 fotoğraf eşlik edecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi Karaca 1949 yılında Denizli’de dünyaya geldi. 12 Mart 1971 darbe döneminde tutuklanıp yargılandı. Afla hapisten çıktı (1974). Gazeteciliğe devam etti.1980’li yıllarının sonundan başlayarak tüm zamanını yazarlığa ayırdı. Geçen yıl 12 Ocak’da Covid-19 nedeniyle yaşama veda etti.  Emin Karaca’nın yayınlanan bazı kitapları şunlar: 

Türk Basınında Kalem Kavgaları, Ağrı Eteklerinde İsyan: Bir Kürt Ayaklanmasının Anatomisi, Plazaların Efendisi Aydın Doğan: Bir Medya İmparatorunun Öyküsü, Yeraltı dünyadan başka bir yıldız değildi: 1929 komünist tutuklaması, Sosyalizm yolunda inadın ve direncin adı: Kıvılcımlı, Sintinenin dibinde (T.C.’nin hukuksal öyküsü), Nazım Hikmet Şiirinde Gizli Tarih, 12 Eylül’ün arka bahçesinde Avrupa’daki mültecilerle konuşmalar”, Bay Ataç Gocunmasın Hiç, Türk Edebiyatında Unutulmayan Kavgalar.

 Sergi Odası, Terakki Mahallesi 

Mehmet Akif Sok. 12

(Yazıcılar Yurdu Karşısı)
Soğuksu, Zonguldak – Merkez 
www.67sergi.blogspot.com
67sergi@gmail.com