Doğan Özgüden/Artıgerçek

DENİZ, YUSUF VE HÜSEYİN’İN İDAMINA KARŞI TAVIR KOYMUŞTU

Bugün, 2 Şubat, Türkiye’nin geçmişte tanıdığı en ünlü yıldız futbolculardan Metin Oktay’ın 1936’da doğuşunun 86. yıldönümü…

Sosyalist olduğunu her zaman haykırmış müstesna bir sporcu olan Metin Oktay’la aynı yılda doğmuşuz… O da bizler gibi dar gelirli bir ailenin çocuğuydu…

70 yıl önce, İzmir’de benim gazeteciliğe başladığım 1952 yılında o da İzmir’in yerel futbol takımlarından Damlacıkspor’da oynamaya başlamıştı. Çalıştığım Sabah Postası gazetesinde spor yazıları da yazan okul arkadaşım Ahmet İşsever, aynızamanda Damlacıkspor takımında Metin’le birlikte oynuyordu. Metin’in bir gün Türkiye’nin en büyük futbolcularından biri olacağını söylüyordu. Öyle de oldu.

Metin 1954–55 sezonu öncesinde İzmirspor’a transfer olarak profesyonel kariyerine adım atmış, orada oynadığı tek sezonda gol kralı olduğu gibi takımını lig şampiyonluğuna yükseltmişti. 1955’te Galatasaray’a transfer olduktan sonraki başarılarıyla futbolun taçsız kralı ünvanını hak etti.

İzmir’deki tanışmamızdan 13 yıl sonra Metin Oktay’la yollarımız İstanbul’da kesişti. 1965 yılında Akşam Gazetesi’nin genel yayın yönetmeniydim… Türkiye genel seçime hazırlanıyor, Türkiye İşçi Partisi’nin kampanyası her yerde ses getiriyordu. Akşam Türkiye İşçi Partisi’ni destekleyen tek günlük gazeteydi.

O sırada Akşam’ın spor sayfasını Rahmi Turan yönetiyor, İslam Çupi de kendisine özgü spor yazıları yazıyordu.

Bir gün Metin’in Akşam’ı ziyarete geldiğini, gazetenin yöneticileri ve yazarlarıyla tanışmak istediğini söylediler.

Aynızamanda TİP’ten milletvekili adayı olan Çetin Altan’la birlikte Metin’le uzun uzun görüştük. Ayrılırken spor sayfasına büyük olay olacak bir demeç verdi. Ertesi gün yayınladığımız demeçte sol hareketi sonuna kadar desteklediğini, Türkiye’de gerçek bir spor yaşamının ancak sosyal adalete dayanan bir düzenle gerçekleşebileceğini söylüyordu.

Yıllar geçti… 1972 yılında sürgündeydik… Deniz’lerin idamına karşı yurt dışında kampanya yürütüyorduk.

Metin Oktay’ın da Türkiye’de idamlara karşı kampanyaya katıldığı haberini almak hepimizi umutlandırmış, yüreklendirmişti. Ama siyasetçi takımı, ortanın solundaki bazı milletvekilleri de dahil, Metin Oktay kadar yürekli çıkmadı.

Futbol kariyerinin ardından çeşitli kulüplerde teknik direktörlük yapan Metin Oktay 13 Eylül 1991’de, Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Metin Oktay hem yıldız sporcu, hem de ezilenlerden yana bir halk çocuğu olarak her daim saygıyla anılacaktır.