Devrek Belediyesi tarafından bu yıl ilki 10 Nisan 2020 tarihinde yapılacak olan “1.Ulusal Devrek Safder Kartoğlu Yarı Maratonu” için tüm hazırlıklar tamamlandı.

     Sporun her dalında yarışmanın mümkün olduğu Devrek’te farkındalık yaratıp sporu topluma sevdirmek, yaygınlaşmasını sağlamak, kişilerin ruh ve beden sağlığını korumasına katkı sunmak amacıyla Devrek Belediyesi tarafından düzenlenecek olan “1.Ulusal Devrek Safder Kartoğlu Yarı Maratonu”nun  kategorileri 10K Koşusu ve 3K Halk Koşusu olarak belirlendi.

     Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek’in spor alanında Safder Kartoğlu ve Mesut Özil gibi önemli değerleri olduğuna vurgu yaptı.

      Başkan Bozkurt, “Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz 1.Ulusal Devrek Safder Kartoğlu Yarı Maratonu için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Amatör, profesyonel herkese açık olan maratonumuz için ülke genelindeki tüm Master Atletizm Kulüpleri ve koşu Gruplarını ilçemize davet ettik.

     Milli atletimiz Safder Kartoğlu ilçemizden çıkıp 5 kıtada 16 ayrı ülkede maraton koşmuş, madalyalarla ülkemizi onurlandırmıştır. Ülkemizin ‘yaşsızlığı seçen’ en yaşlı veteran atletidir. Sadece koşucu değil, iflah olmaz bir âşık, bir kitap kurdu, bir boyun eğmeyen, ruhuyla, bedeniyle, inadıyla gerçek bir sporcu, yaşamıyla başlı başına bir sanat eseridir Safder Kartoğlu. Bir insanlık anıtıdır. Varlığıyla bizleri yüreklendirir, bizlere insan olmanın değerini hissettirir ve ilham kaynağı olur. Koşunun yapılacağı 10 Nisan 2020’de 95 yaşında olacaksa da o hepimizden gençtir. Bu koşu aynı zamanda Devrek’in Safder Kartoğlu’na bir teşekkürü olacaktır.

     Devrek’te geleneksel hale getirmeyi hedeflediğimiz bu etkinliğimiz için tüm hazırlıklarımızı tamamladık, ülke genelinden tüm atletlerimizi Devrek’e bekliyoruz” dedi.

     Öteyandan, Safder Kartoğlu Yarı Maratonu’na katılmak isteyerlerin; https://safderkartogluyarimaratonu.com adresine kayıt yaptırabilecekleri kaydedildi.