Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Derya Akbıyık, Murat Altay’ın canlı yayında vakıflardan yardım aldığına yönelik iddialarda bulunmasının ardından yazılı bir açıklama yayınladı.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Derya Akbıyık, Murat Altay’ın canlı yayında vakıflardan yardım aldığına yönelik iddialarda bulunmasının ardından yazılı bir açıklama yayınladı.

Akbıyık iddiaların asılsız olduğunu konunun yargıya taşınacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“31 Ocak 2022 tarihinde yerel bir televizyon kanalında, canlı yayında program sunucusu Murat Altay tarafından  hakkımda ‘’vakıflardan yardım aldığım’’ şeklinde  gerçeği yansıtmayan asılsız ve mesnetsiz bir açıklamada bulunulmuştur..

Canlı yayında hem ismimiz, hem de başında bulunduğumuz meslek kuruluşumuz  Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti  ( ZGC) telaffuz edilmiştir.         

Dolayısı ile bu canlı yayında bizim hakkımızda iftirada, yalan ve yanlı söylemlerde  bulunan Murat Altay hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır,  kendisi yargı önünde hesabını verecektir.

Ayrıca kendini gazeteci olarak lanse eden Murat Altay’ın bu gerçek dışı söylemlerini araştırmadan, doğruluğunu teyit etmeden, bilgi ve belge sağlamadan, sadece canlı yayındaki söylemini kaynak göstererek haberleştiren bazı il geneli yerel gazete ve internet sitelerini de  şiddetle kınıyoruz. Bunlar da adalet önünde hesap vereceklerdir.

Olay Adalete İntikal Edecektir.

Zonguldak Gazeteci Cemiyeti( ZGC)  olarak Zonguldak vali yardımcısı, vakıflardan ( SYDV)  sorumlu Sayın Turgut Subaşı ve Kastamonu vakıflar bölge müdürlüğü Zonguldak irtibat bürosu sorumlusu  Sayın Olcay Şener,  söz konusu haberlerde ismi geçen Derya Akbıyık’ın başka bir şahıs olduğunu, Çınartepe mahallesinde ikamet eden evli bir kadın olarak kayıtlarda gözüktüğünü ve her ay muntazaman yardım aldığını belirtmişlerdir. Sadece bir isim benzerliğinden yola çıkarak hakkımda ve başında  bulunduğum saygın cemiyetim adına karalama  kampanyası yapan ve yürütmekte ısrar eden tüm basın organları, internet siteleri ve televizyonlar ve benzeri ne varsa dava edeceğimizden ve hakkımızı yasal yollardan arayacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”